Norbert Garecki
Odsłon: 1011

logo krajowy plan odbudowy

Nazwa zadania:
„Dofinansowanie żłobka z programu MALUCH+ 2022–2029"
Zadanie realizowane w ramach rządowego Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
„Maluch+” 2022-2029

Dofinansowanie żłobka z programu MALUCH+ 2022–2029

W ramach realizacji zadania zostaną przeprowadzone działania mające na celu:

- utworzenie 43 miejsc opieki w Żłobku ze środków KPO

- utworzenie 11 miejsc opieki w Żłobku ze środków FERS

i dofinansowanie funkcjonowania tych miejsc w okresie 36 miesięcy.

UTWORZENIE NOWYCH MIEJSC OPIEKI W ZE ŚRODKÓW KPO

W ramach zadania związanego z tworzeniem nowych miejsc opieki finansowanego ze środków KPO zaplanowano wykonanie następujących prac:

Rezultatem wykonania powyższych prac będzie utworzenie 43 dodatkowych miejsc opieki w ramach istniejącej instytucji opieki, tj.  w Publicznym Żłobku „Malucholandia” w Busku-Zdroju, na nowoprojektowanej powierzchni użytkowej obejmującej  około 220 m2, a w tym m.in.: dwie sale dla dzieci, szatnia dla dzieci, dwa pomieszczenia wc dla dzieci i dwa dla personelu, pomieszczenie do mycia nocników i inne pomieszczenia towarzyszące. 

Wartość zadania: 1 045 376,12 zł, w tym:

UTWORZENIE NOWYCH MIEJSC OPIEKI W ZE ŚRODKÓW FERS

W ramach zadania związanego z tworzeniem nowych miejsc opieki finansowanego ze środków FERS zakupiono i zamontowano nowe wyposażenie, tj.:

i inne elementy wyposażenia np.: niszczarka, gilotyna, laminator, urządzenie wielofunkcyjne, laptopy, bujaki, pufy, dywany i maty, przesuwanki do mocowania na ścianie. 

Zakup ww., niezbędnego wyposażenia dało możliwość utworzenia 11 dodatkowych miejsc opieki w ramach istniejącej instytucji opieki, tj.  w Publicznym Żłobku „Malucholandia” w Busku-Zdroju.

Wartość zadania: 114 968,06 zł, w tym:

Grupy docelowe: dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagające szczególnej opieki, do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub dłużej, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa; rodzice; opiekunowie.

 

Wzrost dostępności miejsc opieki przyczyni się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Miejsca opieki powstałe dzięki Programowi umożliwią aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas nie mogli podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi do lat 3, wiążącą się m.in. z brakiem dostępu do instytucji opieki. Ponadto rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia - w tworzonych instytucjach konieczne będzie zatrudnienie opiekunów i pozostałej kadry.

 

Program „MALUCH+” 2022-2029 jest programem integrującym środki europejskie – środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – a także środki budżetu państwa.