Prezentacja

PREZENTACJA ZADAN GMINY

Realizowane przez Gminę Busko-Zdrój zadania inwestycyjne wpisują się w cele strategiczne określone w Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Zadania te - zarówno jednoroczne jak i wieloletnie - umieszczane są w budżecie Gminy, zatwierdzanym przez Radnych Rady Miejskiej.

Gmina Busko-Zdrój przeznacza rocznie na realizację zadań inwestycyjnych ok. 20% dochodów budżetowych. W przypadku dużych, kosztownych zamierzeń, Gmina stara się z powodzeniem pozyskać środki zewnętrzne na ich realizację.

Najważniejszym źródłem dotacji do inwestycji są środki Unii Europejskiej, pochodzące m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności. To z EFRR w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Gmina Busko-Zdrój zrealizowała w latach 2005 - 2009 pięć projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 23,5 mln zł, pozyskując dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 15,1 mln zł.

Gmina Busko-Zdrój pozyskuje również środki krajowe, dostępne w ramach programów celowych, takich jak: „Moje boisko - Orlik 2012", „Blisko boisko" oraz „Krajowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych".