Spotkanie z mieszkańcami Gminy Busko-Zdrój w sprawie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF Busko-Zdrój) Spotkanie z mieszkańcami Gminy Busko-Zdrój w sprawie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF Busko-Zdrój)

We wtorek 26 kwietnia br. w sali konferencyjnej buskiego magistratu odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe skierowane do mieszkańców Gminy Busko-Zdrój, stanowiące kolejny etap prac nad Strategią Rozwoju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2030 w ramach Partnerstwa pomiędzy Gminami Busko-Zdrój, Stopnica.

Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora przy współpracy z firmą InicjatywaLokalna.pl - Wykonawcy Strategii. Spotkanie w Busku-Zdroju jest etapem cyklu spotkań / konsultacji w gminach należących do Partnerstwa MOF Busko-Zdrój.

Burmistrz powitał mieszkańców, przypomniał czym są Miejskie Obszary Funkcjonalne, do kogo jest adresowana polityka rozwoju oraz w jakim kierunku powinniśmy jako region się rozwijać. Poinformował, iż MOF dla którego Gminy partnerskie opracowują strategię dotyczy mieszkańców. Jednocześnie podkreślił, że rozwój obszaru będzie miał wpływ na jego atrakcyjność i liczbę odwiedzających region gości.

Miejski Obszar Funkcjonalny Buska-Zdroju, obejmujący Miasto i Gminę Busko-Zdrój oraz Miasto i Gminę Stopnica, to obszar wskazany w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Miejski Obszar Funkcjonalny jest układem osadniczym ciągłym przestrzennie, złożonym z odrębnych administracyjnie jednostek, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, określonych ustawowo jako obszar o istotnym znaczeniu dla polityki przestrzennej. MOF Busko-Zdrój wpisuje się w obszary wzrostu, wyróżniające się szczególnymi potencjałami, które w wyniku interwencji mogą kształtować przewagi konkurencyjne.

Burmistrz zaprezentował dotychczasowy przebieg oraz stan zaawansowania prac nad Strategią.

Podkreślił również, że Strategia będzie dokumentem, określającym długofalowy rozwój obszaru oraz będzie narzędziem do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację wyznaczonych celów.

Cele strategii, jakie zostały wypracowane dotychczas stanowią odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Zasadniczym punktem spotkania była prezentacja zamierzeń strategicznych – priorytetowych, a także wskazano na projekty uzupełniające, wpływające na poprawę życia mieszkańców.

Planowane projekty były wielokrotnie wskazywane wśród pomysłów składanych przez mieszkańców i są spójne z zamierzeniami partnerskich samorządów.

Wskazywane projekty priorytetowe obejmują:

1) Realizację Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój poprzez poprawę jakości i dostępności komunikacyjnej w oparciu o zrównoważoną, multimodalną mobilność miejską.

Celem projektu jest m.in. poprawa zdrowia mieszkańców poprzez zmianę stylu życia, związaną z położeniem większego nacisku na ruch i aktywny wypoczynek, poprawa komfortu życia i warunków środowiskowych mieszkańców korzystających z miejskich przestrzeni publicznych oraz zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu na obszarach miejskich, jak również ochrona bioróżnorodności.

Zakres projektu obejmuje m.in. wprowadzenie autobusowego taboru ekologicznego, z budową Centrum Komunikacyjnego w Busku-Zdroju etap I z parkingiem wielopoziomowych o funkcji Park & Ride na ok. 500 miejsc, z punktami ładowania samochodów elektrycznych, elektronicznym systemem parkowania oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznej dworca w Stopnicy, zapewniające komfort oczekiwania podróżującym na połączenie autobusowe, z miejscami postojowymi oraz z punktami ładowania samochodów elektrycznych.

W ramach projektu powstanie niskoemisyjna komunikacja miejska, alternatywny układ komunikacyjny w postaci spójnego szlaku rowerowego, łączącego ośrodki Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dodatkowo skanalizowanie ruchu turystycznego w sposób przemyślany, za pomocą planowanej ścieżki rowerowej, wpłynie na poprawę atrakcyjności terenu, na ochronę bioróżnorodności Obszaru.

2) Ochronę i udostępnianie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój kultury w celu wzmocnienia atrakcyjności turystycznej obszaru dzięki utworzeniu Szlaku Dziedzictwa Kultury.

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału MOF Buska-Zdroju, a zarazem potencjału województwa w zakresie rozwoju kultury, a także udostepnienia materialnego dziedzictwa kulturowego.

W ramach projektu zaplanowano m.in. Rozbudowę Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, adaptację istniejącego budynku domu kultury na cele rozwoju Szkoły Muzycznej. Powstały kompleks koncertowo-widowiskowy obejmie profesjonalną salą widowiskową na ok. 1000 miejsc.

ychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, istnieje duża potrzeba powstania na południu województwa silnego, nowoczesnego ośrodka kultury - Zdrojowego Centrum Kultury z profesjonalną salą koncertową na 1000 miejsc w stolicy obszaru uzdrowiskowego Busku-Zdroju.

Kolejnym zamierzeniem w ramach projektu jest wsparcie działań związanych z wyznaczeniem i oznakowaniem Szlaku Dziedzictwa Kultury z zachowaniem i udostępnianiem ważnych obiektów kulturowych na terenie MOF, w tym związane z pracami konserwatorskimi i restauratorskimi, obejmującymi kościół parafialny pw. św. App. Piotra i Pawła w Stopnicy, a także odnowienie muru klasztornego i odbudowa kaplicy św. Anny w gminie Stopnica.

Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów projektu powstanie Szlak Dziedzictwa Kultury na obszarze funkcjonalnym, który będzie zintegrowany ze ścieżką rowerową poprowadzoną z Buska-Zdroju do Stopnicy oraz np. Drogą św. Jakuba, która przechodzi przez MOF.

Burmistrz Waldemar Sikora podkreślił spójność omówionych propozycji inwestycyjnych z przedsięwzięciami realizowanymi i tymi planowanymi w ramach Innych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Realizacja rozwoju MOF-u, w tym obszaru uzdrowiskowego pozwoli w następnych latach na funkcjonowanie w nowych warunkach na poziomie światowym i służyć będzie pomocą naszemu społeczeństwu, uatrakcyjni miejsce zamieszkania, a także będzie wspierać odzyskiwanie zdrowia.

Podczas dyskusji, głos zabierali mieszkańcy, uczestniczący w spotkaniu dzieląc się swoimi uwagami, obawami oraz opiniami na temat zaplanowanych przedsięwzięć strategicznych. Ożywiona dyskusja, która się wywiązywała jest cenną wskazówką w zakresie rozwoju i przyszłości Gminy w kontekście przemyślanej realizacji zadań.

Dziękujemy przybyłym mieszkańcom za poświęcony czas i cenne dla rozwoju Gminy wskazówki. Dziękujemy za uwagi: za te sceptyczne, które pozwolą na spojrzenie na gminne plany z innej strony i za wszystkie głosy poparcia, które umocnią nas w przekonaniu, że przyjęliśmy dobry kierunek rozwoju.

Przed Gminami partnerskimi wieloletnie, kosztowne i duże wyzwania, niemniej jednak dla poprawy jakości życia mieszkańców warto je podjąć.