Rewitalizacja to proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych zachodzący w zdegradowanych obszarach miejskich, przyczyniający się do poprawy jakości życia mieszkańców. Przemiany te powodują przywrócenie zdegradowanym obszarom utraconych funkcji lub nadanie im nowych.

Celem opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji jest identyfikacja obszarów zdegradowanych na terenie miasta Busko-Zdrój oraz określenie działań zmierzających do poprawy istniejącego stanu.

W oparciu o wstępne konsultacje z instytucjami potencjalnie zainteresowanymi działaniami rewitalizacyjnymi na terenie miasta oraz zidentyfikowane potrzeby Gminy Busko-Zdrój, wyznaczono następujące obszary:

Nr obszaru

Nazwa obszaru

Opis obszaru

1

ul. Mickiewicza i Centrum

Obszar obejmuje nieruchomości położone przy ul.Mickiewicza, pomiędzy ul. Kopernika i ul. Armii Krajowej oraz centrum miasta, tj. Plac Zwycięstwa, ul. Poprzeczną (stary dworzec) i ul. Targową (stara targowica)

2

Osiedla: Kościuszki, Pułaskiego i Andersa

Obszar położony między ul. Kopernika, Uchnasta, Kusocińskiego, Młyńską, Bohaterów Warszawy i Kościuszki, na którym zlokalizowane są trzy osiedla mieszkaniowe zarządzane głównie przez Spółdzielnię mieszkaniową w Busku-Zdroju

3

Osiedla: Świerczewskiego i Sikorskiego

Obszar położony  na południe od ul. Kazimierza Wielkiego i ul. S.Batorego, na którym zlokalizowane są osiedla mieszkaniowe wielorodzinne

4

ul. Sądowa

Obszar obejmuje osiedle Legionów Polskich, nieruchomości położone przy ul Sądowej (budynki  mieszkalne wielorodzinne, budynek starego sądu), tereny zielone „Glinianki"

5

os. Piłsudskiego

Obszar obejmuje osiedle Piłsudskiego oraz teren Szkoły Podstawowej Nr 2

6

dworzec autobusowy

Obszar obejmuje teren dworca autobusowego przy ul. Waryńskiego wraz z ciągiem komunikacyjnym ul. Waryńskiego i ul. 12-go Stycznia.

7

Park zdrojowy

Teren parku zdrojowego (oświetlenie parku, ogrodzenie, remont Maskalisu, alejki we wschodniej części starego parku)

8

Górka

Teren położony przy ul.Rehabilitacyjnej, na którym zlokalizowane są budynki wielorodzinne spółdzielcze i komunalne

Orientacyjny przebieg granic obszarów przewidzianych do rewitalizacji przedstawiono na załączniku graficznym (16 MB).

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematyką rewitalizacji naszego miasta, w szczególności jednostki organizacyjne jst, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki sektora finansów publicznych do zgłaszania propozycji zadań i projektów, które zamierzają państwo realizować w obrębie wyznaczonych obszarów w okresie od 2007 do 2015 roku,  mieszczących się w następujących kategoriach:

  1. rozwój turystyki i kultury,
  2. poprawa estetyki przestrzeni miasta,
  3. poprawa jakości życia mieszkańców,
  4. poprawa funkcjonowania układu komunikacyjnego,
  5. wsparcie lokalnych firm MŚP,
  6. spadek bezrobocia,
  7. poprawa bezpieczeństwa publicznego,
  8. ekologia,
  9. wyrównanie szans środowisk marginalizowanych (bezrobotni, chorzy, niepełnosprawni itp.)

Ewentualne zadania i projekty prosimy zgłaszać na drukach Kart projektu dostępnych na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. Oczekujemy również na przesyłanie wniosków o poszerzenie obszaru rewitalizacji lub o objęcie obszaru LPR, wg wzorów zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu.

Zgłoszenia prosimy kierować do Wydziału Rozwoju Strategicznego, Projektów i Monitoringu  Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, 28-100 Busko-Zdrój ul. Mickiewicza 10, pok. nr 10 lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..