II Marsz Ktyński14 kwietnia, w czwartek, odbył się w Busku – Zdroju II Marsz Katyński. Tuż po godz. 13.00 gimnazjaliści z Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju, ubrani w mundury polskich żołnierzy z roku 1939, udali się na ul. 1 Maja, kolumną, taką jaką szli na mobilizację polscy oficerowie.

Symboliczne pożegnanie żołnierzy z ich rodzinami (matkami, żonami, siostrami, dziećmi) miało miejsce obok Pensjonatu „Sanato", skąd we wrześniu 1939 roku wyruszył na wojnę i już z niej nie powrócił Eugeniusz Budzyński, naczelny lekarz uzdrowiskowy w Państwowym Zakładzie Zdrojowym w Busku-Zdroju, major Wojska Polskiego,  zamordowany w Katyniu. Przed rozpoczęciem Marszu uczeń klasy III gimnazjum przeczytał list, który napisał w Kozielsku w 1939 roku E. Budzyński do rodziny.

Trasa prowadziła przez park zdrojowy, następnie aleją Mickiewicza, przed budynek ZPO nr 1 w Busku – Zdroju. Marsz prowadzili uczniowie przebrani w mundury NKWD.

W trakcie Marszu miały miejsce postoje, podczas których czytane były fragmenty listów do i od oficerów oraz pamiętniki zamordowanych. W muszli koncertowej troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku – Zdroju czytało listy napisane przez dzieci do więzionych ojców, gimnazjalistki przeczytały listy żon. Przed budynkiem BSCK odczytano pisane z Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska listy oficerów do ich rodzin, a obok UMiG – fragmenty pamiętników.

Na trasie Marszu zapalano znicze przed Dębami Pamięci. Inscenizację kończyła scena symbolicznej egzekucji i pochówku polskich oficerów. Symboliczna była również scena „odkrycia" żołnierzy – to właśnie rodziny ofiar Zbrodni Katyńskiej przez długie lata były największymi strażnikami pamięci o tamtych wydarzeniach. Marsz zakończył się modlitwą ks. Adama Paciucha odmówioną w intencji pomordowanych w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie.

II Marsz KtyńskiII Marsz KtyńskiII Marsz Ktyński

II Marsz Katyński został zorganizowany w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, przez Samorządowe Gimnazjum numer 2 w Busku – Zdroju. Współorganizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Buskie Samorządowe Centrum Kultury, i Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz honorowymi patronatami: Wojewody Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój.

II Marsz KtyńskiII Marsz KtyńskiII Marsz Ktyński

W Marszu wzięli udział uczniowie szkół buskich, gimnazjum w Zbludowicach i zuchy z Siesławic. Gimnazjaliści z Buska – Zdroju i Zbludowic przed Marszem, o godz. 12.00 w BSCK spotkali się z pracownikiem Delegatury IPN w Kielcach Leszkiem Bukowskim na prelekcji dotyczącej Zbrodni Katyńskiej.

Uczestnikami Marszu byli także przedstawiciele UMiG z wiceburmistrzem Tomaszem Mierzwą, Buska Rodzina Katyńska, dziekan buskiego dekanatu, ks. Prałat Marek Podyma, ks. Kanonik Tadeusz Szlachta, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, nauczyciele, mieszkańcy Buska i kuracjusze.

II Marsz KtyńskiII Marsz KtyńskiII Marsz Ktyński

Marzena Noga i Maria Nogaś, opiekunki Grupy Teatralnej „Pegaz" z Samorządowego Gimnazjum nr 2, główne organizatorki Marszu w Busku szczególne podziękowania składają IPN Delegaturze w Kielcach za nieodpłatne wypożyczenie mundurów żołnierzy polskich i NKWD, w których wystąpili uczniowie biorący udział w inscenizacji.

II Marsz KtyńskiII Marsz Ktyński