Zmiana podejścia społeczności na obszarach wiejskich do zanieczyszczenia powietrza była głównym tematem konferencji pn. „Rozwój biogospodarki na obszarze terenu województwa świętokrzyskiego”, która odbyła się 7 listopada 2019 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. W spotkaniu przygotowanym uczestniczyli mieszkańcy, sołtysi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy Busko-Zdrój.

O biogospodarce z mieszkańcami O biogospodarce z mieszkańcami

Podczas konferencji wprowadzono słuchaczy do projektu #R043 RDI2CluB realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach oraz przedstawiono wyniki badań pilotażowych na terenie Buska-Zdroju i Solca. Opisano też ideę platformy Bioboard.eu, która jest wirtualnym miejscem spotkań osób zainteresowanych wspomnianą tematyką z całego regionu Morza Bałtyckiego. Dlaczego to zainteresowanie powinno się stale zwiększać? Odpowiedzią na to pytanie była m. in. prezentacja dr hab. Anny Rabajczyk, prof. Instytutu Centrum Naukowo-Badawczego OP-PIB Józefów, którą rozpoczęła od zestawienia rocznej śmiertelności ludzi spowodowanej wypadkami (3 300 osób) w konfrontacji do zgonów wywołanych chorobami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza (43 000 osób).

Przyczyną tej zatrważającej statystyki jest niska emisja, problem każdego gospodarstwa domowego, opalanego paliwem kopalnym. To czym palimy wpływa bowiem najbardziej na nas samych, w dalszej kolejności na sąsiadów i innych mieszkańców okolicy. Najgorsze parametry posiada powietrze, którego zanieczyszczenie pochodzi z niekontrolowanego spalania odpadów gospodarczych i zawiera pyły zawieszone, metale ciężkie oraz związki organiczne, których organizm nie potrafi neutralizować, a którymi wręcz inhalują się osoby zamieszkujące dom ogrzewany w ten sposób. Skalę problemu potęguje fakt, że dziennie do naszego organizmu wnika ok. 16 kg powietrza (dla porównania pożywienie stanowi ok. 3 kg).

Oprócz szerokich danych na temat wpływu niskiej emisji na człowieka i otoczenie uczestnicy spotkania otrzymali wskazówki, co robić aby się chronić przed jej efektami? Przedstawiono m.in. programy dotacyjne pn. „Czyste powietrze” oraz „Mój prąd” o których opowiadała Katarzyna Kitlińska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jak wynika z konferencji, wiele w zakresie ochrony powietrza zależy od nas samych. Tylko poprzez indywidualne włączenie się w walkę ze smogiem możemy osiągać duże cele. Nie uda się tego zrealizować oczekując jedynie działań odgórnych, bo bez udziału mieszkańców nigdy nie będą one w pełni skuteczne.