50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.W sobotę 13 czerwca 2015 roku odbyła się uroczystość 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju.

Jubileusz szkoły to podniosłe i ważne wydarzenie. Dla całej społeczności szkolnej było ono wyczekiwanym finałem wielotygodniowej pracy przygotowującej do wspólnego świętowania pełnego wspomnień i wzruszeń. Celem działań organizatorów było połączenie przeszłości placówki z jej teraźniejszością, stworzenie okazji do sentymentalnego spotkania wszystkich tych, którzy kiedyś tworzyli i nadal tworzą historię Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

Główne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym NPNMP w Busku-Zdroju w intencji uczniów, absolwentów, pracowników i emerytowanych nauczycieli szkoły. Koncelebrowali ją: proboszcz parafii, ks. Tadeusz Szlachta oraz były uczeń szkoły, ks. Tomasz Chojna. Ta chwila zgromadziła wszystkich, którym Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju była i jest bliska. Uczestniczyli w niej: dyrekcja szkoły, obecnie pracujący nauczyciele, nauczyciele emeryci, absolwenci, uczniowie wraz z rodzicami oraz zaproszeni goście.

50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

W swojej homilii ks. proboszcz mówił o misji, jaką pełnią nauczyciele, wychowując młode pokolenia. Podkreślił, że na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność, gdyż wprowadzają dzieci i młodzież nie tylko w tajniki wiedzy, ale także rozwijają ich pasje, talenty, uczą wartości, a tym samym kształtują osobowości swoich wychowanków i wpływają na ich życiowe wybory. Podkreślił, że nie jest to łatwa praca i nie od razu przynosi efekty, zdarza się, że dopiero po latach ludzie doceniają, jak wiele zawdzięczają szkole i nauczycielom, których spotkali na swej drodze. Kończąc, życzył wszystkim pedagogom cierpliwości, wytrwałości i radości z efektów ich działań.

Ks. Tomasz Chojna pomodlił się w intencji całej społeczności szkolnej i udzielił jej błogosławieństwa na dalsze lata. Przedstawiciele uczniów oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Dariusz Kumor i z-ca dyrektora p. Małgorzata Chrzanowska podziękowali za odprawienie mszy świętej, wręczając księżom dary i piękny bukiet kwiatów.

Zebrani w kościele nauczyciele, pracownicy, rodzice, uczniowie i zaproszeni goście udali się następnie w uroczystym pochodzie do budynku szkoły, aby tam wspólnie świętować jej Jubileusz. Witając zgromadzonych gości, prowadzący uroczystość pani Katarzyna Rusak-Szumilas oraz pan Robert Papaj – nauczyciele szkoły – wyrazili w imieniu organizatorów ogromną wdzięczność wszystkim Gościom za przybycie w celu uczczenia 50-tej rocznicy założenia szkoły.

50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem przez poczet sztandarowy sztandaru szkoły. Następnie przystąpiono do premierowego odśpiewania przez chór szkolny hymnu szkoły, który dla podkreślenia ważności obchodów został stworzony przez p. Katarzynę Rusak-Szumilas (tekst) oraz p. Marka Kwaśniewskiego (muzyka). Utwór ten wyraźnie nawiązuje do Korczakowskich idei wychowawczych, które przyświecają pracy naszej placówki, od 2009 r. znajdującej się pod patronatem Janusza Korczaka – wielkiego nauczyciela i wychowawcy.

Po pełnym skupienia wysłuchaniu hymnu szkolnego przystąpiono do powitania znamienitych gości – przedstawicieli władz gminnych, kuratorium, dyrektorów placówek oświatowych, byłych i obecnych pracowników szkoły, absolwentów, uczniów i ich rodziców.

50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

Jako pierwszy głos zabrał p. Dariusz Kumor – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju i gospodarz tego doniosłego wydarzenia. W swoim wystąpieniu podkreślił, że czuje się zaszczycony i wzruszony, iż przypadło mu w udziale poprowadzenie tak podniosłej uroczystości z udziałem osób szczególnie emocjonalnie związanych ze szkołą: przedstawicieli władz oświatowych i samorządowych, emerytowanych i obecnych pracowników, absolwentów i uczniów. Zaznaczył, że jubileusz 50-lecia to wydarzenie, które pozwala na zweryfikowanie dorobku placówki, a także jest okazją do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą. Podkreślił, że buska „dwójka" nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczniów i nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce, torując drogę do jej dzisiejszych sukcesów. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć placówkę kreatywną, bezpieczną, przyjazną uczniom i otwartą na nowe wyzwania. W dalszych słowach swego wystąpienia Dyrektor Dariusz Kumor wyraził uznanie dla wysiłku pierwszych dyrektorów tej szkoły, pana Edwarda Pisarczyka i Włodzimierza Kozłowskiego oraz emerytowanych pedagogów, którzy na trwale zaznaczyli się na kartach historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali i wspierali. Nazwiska wielu z nich widnieją w materiałach i dokumentach zgromadzonych w archiwum szkoły. Przemawiając, dyrektor Dariusz Kumor ze szczególnym wzruszeniem wspomniał o tych pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli, jednak pozostawili po sobie niezatarty ślad w naszej pamięci. Ich pamięć szkoła uczciła poprzez zapalenie symbolicznych zniczy na grobach w przededniu uroczystości jubileuszowych. Następnie Dyrektor w ciepłych słowach zwrócił się do obecnych na uroczystości absolwentów, dziękując im za okazany związek uczuciowy ze szkołą skoro wrócili po latach, by jeszcze raz w tym miejscu, wśród bliskich sercu ludzi odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w przyszłość. Kończąc swoje wystąpienie zaprosił wszystkich obecnych Gości w sentymentalną podróż do krainy historii szkoły.

50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

Następnie głos oddano p. Henrykowi Radoszowi – zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Wśród życzeń, gratulacji i innych ciepłych słów Dyrekcja oraz grono pedagogiczne SP 2 usłyszało najważniejszą informację – zapewnienie o zrealizowaniu w najbliższej przyszłości planów dotyczących zagospodarowania przestrzeni wokół szkoły i wybudowania boiska sportowego i sali gimnastycznej oraz zwiększenia ilości pracowni dydaktycznych poprzez dobudowanie kolejnego piętra. Wszyscy przedstawiciele społeczności szkolnej uznali te słowa za wiążące i z niecierpliwością oczekują zapowiadanych zmian.

Kolejny mówca, przedstawiciel Starosty buskiego – sekretarz p. Jerzy Służalski mówił o wysokiej jakości nauczania i wychowania w szkole, zaznaczył, że był częstym jej gościem jako rodzic i chyli czoła przed uczącymi w niej nauczycielami, pełen podziwu dla ich oddania i zaangażowania w tej trudnej, odpowiedzialnej pracy.

Z kolei przedstawicielka Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach p. wizytator Anna Bilewska w imieniu p. kurator Małgorzaty Muzoł przekazała życzenia wielu osiągnięć edukacyjnych, które rozsławiają szkołę, a dla dyrekcji i nauczycieli są powodem do satysfakcji i radości. Pani A. Bilewska zwróciła się również do uczniów, wyrażając przekonanie, że ta wyjątkowa uroczystość jest również niezwykle ważna dla nich i sprawia, że czują radość i dumę ze swej szkoły. Wszystkim uczestnikom uroczystości życzyła przyjaznej atmosfery i wielu wzruszeń podczas wspólnego spotkania nauczycieli, absolwentów i emerytowanych pedagogów.

Głos zabrał także długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w latach 1974-1997 p. Włodzimierz Kozłowski. Z zebranymi gośćmi podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi funkcjonowania szkoły kilkadziesiąt lat temu. Jego sentymentalna podróż w przeszłość wywołała wiele wzruszeń nie tylko w sercach tych, którzy wówczas z nim pracowali lub byli jego uczniami, ale także obecnych nauczycieli i wychowanków szkoły.

W podobnym tonie utrzymana była wypowiedź byłego emerytowanego nauczyciela SP nr 2 – p. Wiesława Michalskiego, który wspominał o trudnych początkach oddanego w roku 1965 budynku SP nr 2 – Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego i z nostalgią, a także z nutką humoru opowiadał o wydarzeniach i ludziach, którzy tworzyli historię tej placówki.

50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.50 lat minęło… Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju.

Na koniec wystąpili dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli: p. M. Madetko, p. A. Sikora, p. B. Guzińska, p. A. Mazur, życząc dyrekcji i nauczycielom dalszych sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej z młodzieżą i dziękując za owocną współpracę.

Kolejnym punktem części oficjalnej spotkania było odczytanie przez p. Dorotę Mrożek krótkiej relacji z pięćdziesięcioletniej historii naszej placówki, po czym dokonano uroczystego wyprowadzenia sztandaru szkoły.

Wreszcie przyszła pora na występy artystyczne w wykonaniu uczniów kl. III a i II b przygotowanych przez panie Dorotę Mrożek oraz Marzenę Gzyl.

Młodzi artyści pokazali wspaniale i dostojnie odtańczonego poloneza, a następnie kolorowy taniec disco. Wspomnieć trzeba też o odważnym występie wokalnym ucznia kl. III a – Mateusza Gąsiora. Te artystyczne popisy wywołały wśród zgromadzonych gości burze oklasków, a na twarzach obecnych rodziców młodych artystów wyraz dumy i szczęścia.

Zwieńczeniem uroczystości był plenerowy spektakl pt. „Oj, sobótki, sobótki" nawiązujący do ludowego święta obchodzonego w noc letniego przesilenia Słońca, czyli wigilię dnia św. Jana Chrzciciela. Jego reżyserią zajęły się panie Ewa Gunia oraz Alicja Zdziarska. Został on zaprezentowany publiczności na zewnątrz szkoły. U stóp schodów wejściowych zorganizowano widownię teatralną, a same schody i wejście do szkoły stały się na chwilę deskami sceny teatralnej, która miała odkryć przed zgromadzonymi widzami tajemnice sobótkowej nocy.

Sobótki, bo tak na południu Polski nazywa się noc Kupały, są poświęcone przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. Skakano przez ogniska, aby się oczyścić i ochronić przed złymi duchami i chorobami. Spalone w nich zioła miały zapewnić zdrowie i urodzaj. W trakcie radosnych zabaw odbywały się tańce i zabawy, bo to również święto miłości. Dziewczęta w tę noc puszczały wianki w nurt rzeki. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli utonął – staropanieństwo.

Tylko w sobótkową noc młodzi mogli się sami kojarzyć w pary bez obawy obrazy obyczaju, nie narażając się na złośliwe komentarze. Tejże nocy przyzwalano nawet na samotne spacery po lesie, bowiem niektórzy poszukiwali magicznego kwiatu paproci, którego znalezienie wróżyło pomyślność, bogactwo i szczęście. Niestety, był on widzialny tylko przez okamgnienie, więc niełatwo było go znaleźć.

W spektaklu przypomniano nie tylko sobótkowe zwyczaje, ale również pokazano zapomniane zajęcia (pranie na tarze, robienie masła itp.). Wszystko to odbywało się w wiejskiej scenerii. Zaprezentowano też niezwykłą opowieść o Matce Boskiej i historii tańca z białymi chusteczkami. Młodzi aktorzy odtańczyli wokół ogniska kujawiaka, a zainspirowani opowieścią Pustelnika szukali magicznego kwiatu paproci, który stał się darem dla wybranka serca. Finałową sceną było puszczanie wianków na wodę. Spektakl kończyło przesłanie do współczesnego pokolenia o kontynuację polskich zwyczajów, które stanowią ważną część naszego kulturowego dziedzictwa.

Przedstawienie wzbudziło wśród widzów niekłamany zachwyt i podziw. O jego pięknie w dużej mierze zadecydowało tło muzyczne w postaci ludowych przyśpiewek w wykonaniu chóru szkolnego jak również świetny występ wokalny i pełna wirtuozerii gra na akordeonie ucznia Szkoły Muzycznej w Pińczowie – Filipa Wieczorka.

Gdy oklaski ucichły, prowadzący uroczystość podziękowali jeszcze raz gościom za liczne przybycie i zaprosili ich do zwiedzania szkoły oraz oglądania wystawy zdjęć i kronik szkolnych. Z zaproszenia skorzystano bardzo chętnie. Wielu wzruszeń i radości dostarczyło przybyłym gościom oglądanie świetnie wyeksponowanych licznych zdjęć zebranych w przedziałach czasowych i obrazujących przeszłość i współczesność Szkoły Podstawowej nr 2. Wielką atrakcją było również przeglądanie starych kronik szkolnych. Odczytywanie historycznych już wpisów, odszukiwanie fotografii kolegów i koleżanek z klasy, własnych wizerunków, zdjęć z wycieczek i innych szkolnych wydarzeń, odnajdywanie na nich twarzy wychowawcy i uczących nauczycieli było dla zwiedzających powrotem do szkolnych lat młodości i źródłem wielu pozytywnych emocji, których nikt nawet nie starał się kryć. W holu szkoły została pokazana prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Marzenę Kałużę-Zwierz, która pozwoliła wszystkim zobaczyć, jak zmieniała się szkoła na przestrzeni 50 lat, ukazując historię szkoły oraz najnowsze wydarzenia i osiągnięcia jej uczniów i nauczycieli. Absolwenci i byli nauczyciele z nieskrywanym wzruszeniem przemierzali szkolne korytarze, odwiedzali klasy i inne zakamarki zapamiętane ze szkolnych czasów.
Ukoronowaniem tej sentymentalnej podróży był smakowity poczęstunek w świetlicy, z suto zastawionym stołem, na którym nie zabrakło pieczonego dzika, apetycznych przekąsek i wybornych ciast przygotowanych zarówno przez gospodarzy spotkania jak i rodziców oraz sponsorów. Był to czas, kiedy w miłej atmosferze goście oraz twórcy uroczystości – obecni nauczyciele oddali się pogawędkom i wspomnieniom. Jednocześnie była to doskonała okazja do integracji absolwentów i byłych nauczycieli z obecnymi uczniami, ich rodzicami i wychowawcami.

Wpisy do księgi pamiątkowej dokonane przez obecnych gości świadczą o tym, jak wiele miejsca w ich sercach zajmują wspomnienia dotyczące Szkoły Podstawowej nr 2.

W czasie uroczystości można było nabyć jubileuszowe wydanie szkolnej gazetki „Promyk", przygotowane przez całe grono pedagogiczne, pamiątkowe widokówki ze zdjęciami szkoły, tomik „Wierszy o szkole" autorstwa uczniów, plakietki, długopisy z logo obchodów oraz urocze kruche ciasteczka z jej wizerunkiem.

Uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju niewątpliwie były okazją do licznych spotkań, wielu wzruszeń i emocji. Wydarzenie to, będące sentymentalną podróżą w przeszłość, w którą zostali zabrani wszyscy przybyli goście, z pewnością także głęboko zapadnie w pamięć jego uczestnikom i organizatorom. Było ono niepowtarzalną okazją do przypomnienia historii i tradycji szkoły, podsumowania jej pracy i osiągnięć, ale także dało możliwość zintegrowania środowiska osób związanych ze Szkołą Podstawową nr 2 w Busku-Zdroju. Organizatorzy są dumni, że wokół tego przedsięwzięcia udało się zgromadzić tak wiele życzliwych osób oraz pragną wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie i przebieg.

Podziękowania kierujemy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury za udostępnienie ekranów służących wystawie zdjęć oraz sprzętu nagłaśniającego.

Uroczystość objęta była honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty - p. Małgorzaty Muzoł i Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój – p.Waldemara Sikory, a także patronatem medialnym: telewizji Ponidzie TV, portalu regionalnego busko.com.pl i Tygodnika Ponidzie.

Podążając za złotą myślą Seneki „Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie", dziękujemy wszystkim uczestnikom jubileuszu, że zaszczycili nas swoją obecnością w tym szczególnym dla naszej placówki dniu, że jak zawsze okazali się niezastąpionymi przyjaciółmi. Liczymy, że w następnych latach będą nas wspierać i dopingować w kolejnych działaniach czynionych dla dobra i rozwoju naszej szkoły.

Justyna Nieć, Jadwiga Kubicka, Ewa Gunia