Sveti Martin na Muri (Chorwacja)

Sveti Martin na Muri leży na północy Chorwacji. Miejscowość założono na fundamentach starożytnej osady rzymskiej Helicanum z pierwszego wieku naszej ery. Sveti Martin na Muri zamieszkuje blisko 3000 mieszkańców z czego 29% ma mniej niż 19 lat. W granicach terytorialnych gminy znajduje się 13 wsi.
Gospodarka koncentruje się na rolnictwie organicznym, małych przedsiębiorstwach i turystyce. Największą atrakcją a zarazem największym pracodawcą w gminie jest ośrodek golfowo-wypoczynkowy Toplice Sveti Martin.

Sveti Martin na Muri zostało przyjęte oficjalnie w poczet miast bliźniaczych 27.06.2009 r. Wcześniej od marca 2008 r. uczestniczyło w przygotowaniu i realizacji wspólnego projektu wieloletniego sieci miast bliźniaczych S-S-B-S-S, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europa dla Obywateli".

Więcej informacji na stronie http://svetimartin.hr