Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Pytania i odpowiedzi

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących realizowanego w naszej gminie projektu solarnego na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odpowiedzi na zadawane pytania zostaną zamieszczone na stronie internetowej UMIG.

  • W jaki sposób będzie realizowana regulacja temperatury wody użytkowej jeżeli przez kilka dni nie będzie odbioru wody a pogoda będzie bardzo słoneczna np.(Wyjazd na wakacje) ?

Zamawiający w specyfikacji technicznej przewidział układ automatyki wyposażony w sterownik posiadający funkcję tryb „urlopowy" nastawiany na okres przerw w normalnym użytkowaniu instalacji.

  • Czy układ solarny może służyć również celom innym niż podgrzewanie wody (np. ogrzewanie mieszkania, uzyskiwanie energii elektrycznej)?

Układ solarny instalowany w ramach niniejszego projektu może służyć wyłącznie podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

  • Czy można jeszcze składać deklaracje?

Nadal zainteresowani mieszkańcy gmin objętych projektem, tj.: Busko – Zdrój, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec – Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije mogą wziąć udział w projekcie.

  • Czy mogę poznać warunki przetargu?

Warunki przetargu będą dostępne po jego ogłoszeniu bezpośrednio na stronie Instytucji Realizującej, tj. Gminy Busko – Zdrój.

  • Kiedy mogę zrezygnować z uczestnictwa w projekcie i na jakich zasadach?

Z projektu bez żadnych konsekwencji można się wycofać do czasu podpisania umowy. Umowy z mieszkańcami zostaną podpisane po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. W indywidualny przypadkach możliwe będzie również rozwiązanie już podpisanej umowy, np. jeśli okaże się że montaż kolektora nie będzie możliwy z przyczyn technicznych.

  • Mam już zamontowaną w domu część instalacji solarnej (np. zbiornik), czy jest możliwość aby w ramach projektu zakupić tylko brakujące elementy, a tym samym obniżyć koszt instalacji solarnej montowanej u mnie w domu?

Niestety nie jest to możliwe. Każdy układ solarny montowany w ramach projektu musi być kompletny z uwagi na narzucony Generalnemu Wykonawcy 10 letni okres gwarancji całego układu solarnego oraz związany z tym serwis gwarancyjny, który ma on zapewnić przez 10 lat. Ponadto, instalowany w ramach projektu układ solarny musi spełniać określone parametry techniczne, które zapewnią osiągnięcie wskaźników określonych we wniosku o dofinansowanie (efektu ekologicznego). Kompletny układ solarny zapewnia osiągnięcie wskaźników, natomiast w innym przypadku może to być nieosiągalne, co w konsekwencji może wiązać się z utratą dotacji na dany układ solarny.

  • Ile wynosi dofinansowanie projektu?

Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dofinansowanie w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (SPPW) stanowi 75% kosztów kwalifikowanych. W związku z powyższym właściciel budynku, na którym montowane będą kolektory słoneczne pokrywa jedynie 25% kosztów.