Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Koronawirus informacje i zalecenia

W Dzienniku Ustaw opublikowano zapowiadane przez Premiera Mateusza Morawieckiego Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Złagodzono w nim obostrzenia dotyczące działalności handlowej w galeriach i parkach handlowych oraz w funkcjonowania bibliotek. W najbliższy poniedziałek 30 listopada 2020 r. otwarta zostanie m.in. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju oraz wszystkie jej filie na terenie gminy. Z bibliotek można będzie korzystać z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego i przy zachowaniu limitu 1os. na 15 m2.

Nadal utrzymane zostały pozostałe obostrzenia, w tym dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz obowiązkowego noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

W ciągu najbliższych 30 dni nie zmieni się sytuacja uczniów, którzy będą kontynuować naukę zdalną (aktualnie do 3 stycznia 2021 r.), a zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów 4 stycznia 2021 r. rozpoczną skumulowane dla całego kraju, dwutygodniowe ferie zimowe. Dzieci i młodzież poniżej 16 r.ż. nadal obowiązuje zakaz samodzielnego poruszania się od poniedziałku do piątku (w dniach nauki szkolnej) do godziny 16-tej.

Spisz się sam i pomóż swojej gminie wygrać w konkursie Prezesa GUS

Weekendowy Konkurs SPISowy z Radiem Kielce (edycja XI)

Konkurs z cyklu Weekendowe konkursy SPISowe Urząd Statystyczny w Kielcach oraz Radio Kielce zapraszają do udziału w kolejnej edycji weekendowego konkursu SPISowego.

Użytkownicy gospodarstw rolnych z województwa świętokrzyskiego, którzy spisali się w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 samodzielnie przez Internet lub na infolinii spisowej w terminie od 9 do 15 listopada br. mają szansę na wygranie super nagród.

Szanowni Państwo!

Na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 4.10.2020 r. wprowadzającej dalsze restrykcje nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce informujemy o ograniczeniach, jakie będą obowiązywać od soboty, 7 listopada 2020 r.

Na terenie całej gminy obowiązuje zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży do lat 16 od poniedziałku do piątku  w godz. od 8:00 do 16:00 muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Wszystkich mieszkańców w trakcie przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych zobowiązuje są do noszenia maseczek oraz zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości.

Od soboty 7.11.2020 r. zamknięte zostają lokalne instytucje kultury, sportu i rekreacji tj.: Buskie Samorządowe Centrum Kultury, w tym kino i Centrum Informacji Turystycznej, Galeria BWA „Zielona”, a także orliki i boiska szkolne. Zamknięta pozostaje Pływalnia Miejska przy ul. Grotta 3.

Obowiązuje całkowity zakaz organizacji wesel, komunii i innych uroczystości okolicznościowych. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Zamknięte do odwołania pozostają lokalne kluby nocne i dyskoteki. Restauracje mogą działać jedynie w trybie wydawania posiłków na wynos. Hotele dostępne są tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.

Utworzona została specjalna strona internetowa umożliwiającą rekrutację osób chętnych do pracy w powstającym w Kielcach szpitalu tymczasowym dla osób chorych na Covid-19. Do składania ofert zachęca wojewoda Zbigniew Koniusz.

Strona Szpitala Świętokrzyskiego znajduje się pod adresem https://www.szpitalswietokrzyski.pl. Ofertę pracy można zgłosić za pomocą dostępnego formularza rekrutacyjnego. - Zachęcam do zgłoszenia się do zespołu szpitala wszystkich, którzy czują potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i mają taką możliwość. Zapraszam wszystkich, którzy chcą się zaangażować w działania na rzecz naszej społeczności. Połączmy siły i razem czyńmy dobro, bo przecież „Twoje zdrowie to moja sprawa” – mówi Zbigniew Koniusz.

Płatnicy składek i ubezpieczeni mają dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informacje te są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych.

Od 24 października tego roku podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie, która została poddana kwarantannie lub przebywa na izolacji domowej jest informacja o tym fakcie w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP).

ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również osoba ubezpieczona.

Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu i dostępne są na portalu PUE ZUS w nowej zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”.

Chorowałeś na COVID-19 i wyzdrowiałeś? A może przeszedłeś COVID-19 bezobjawowo? Twoje osocze zawierające cenne przeciwciała może pomóc wyzdrowieć innym! W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach na ulicy Jagiellońskiej 66 czekamy na osoby 

  • które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli);
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji;
  • u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 413359401, 413359440, 604209640

chorowales na COVID

W dużych skupiskach ludzi koronawirus i inne wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego też – ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc publicznych. Poproś bliskich o pomoc w codziennych czynnościach.

Jeśli nie możesz zostać w domu, korzystaj z godzin dla seniorów i idź do sklepu w godzinach 10:00-12:00.

Przede wszystkim jednak – zasłaniaj nos i usta.

Jednocześnie przypominamy, że Seniorzy mieszkający na terenie Gminy Busko-Zdrój, którzy nie są w stanie poprzez wsparcie rodziny lub sąsiadów zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby mogą skorzystać z pomocy Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Sołecznej w Busku-Zdroju dzwoniąc pod numer: 41 370 51 00 lub 41 378 44 42.

Bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze! Dbajmy o siebie nawzajem!

Poniższy link zawiera szczegółowe informacje dla seniorów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow

Szanowny Seniorze, uważaj na siebie!

Szanowni Państwo.

Trwająca pandemia koronawirusa zmusiła Urząd Miasta i Gminy oraz nasze jednostki do zmiany formy i sposobów działania. Jako jednostka samorządu terytorialnego musimy wykonywać swoje zadania z zakresu administracji samorządowej, spraw obywatelskich, ochrony zdrowia, oświaty, pomocy społecznej czy gospodarki komunalnej. Chciałbym Państwa zapewnić, że na bieżąco realizujemy wszystkie te działania.

Kodeks Postępowania Administracyjnego zobowiązuje nas do terminowego wydawania decyzji administracyjnych czy terminowego świadczenia usług społecznych dla mieszkańców. Urząd jak i jego jednostki pracują w ograniczonym i nieco zmienionym zakresie, mając na uwadze dobro mieszkańców jak również zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników. Cały czas istnieje możliwość bezpośredniego załatwienia sprawy w urzędzie, po uprzednim kontakcie telefonicznym. Zachęcamy jednak o ile to możliwe do kontaktu telefonicznego, e-mail lub poprzez platformę ePUAP. Na bieżąco realizowane są wszystkie zaplanowane inwestycje. Wnioski o dofinansowanie ze środków zewnętrznych składane są na bieżąco.

Uprzejmie informuję, że uległa zmianie lokalizacja Punktu Pobrań w kierunku SARS-CoV-2.

Punkt Pobrań w kierunku SARS – CoV-2

Nowym miejscem pobierania wymazów od pacjentów przebywających na kwarantannie oraz kierowanych przez lekarzy POZ, nie jest już Izba Przyjęć Oddziału Chorób Zakaźnych, lecz pomieszczenie przy budynku administracji ZOZ - odpowiednio oznakowane.

Z możliwości wykonania testu wyłączeni zostali pacjenci chcący skorzystać z lecznictwa uzdrowiskowego, ponieważ świadczenia te zostały do odwołania zawieszone.