Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Koronawirus informacje i zalecenia

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem:

Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 566 z późn. zm.) przedłuża się dotychczasowe ograniczenia oraz wprowadza się kolejne zasady bezpieczeństwa mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na terenie gminy Busko-Zdrój:

 1. Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia od 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Maseczkę, szalik lub chustkę będzie musiała nosić każda osoba przebywająca w miejscu publicznym (na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy).
 2. Matura oraz egzamin ósmoklasisty zostaną przełożone i odbędą się najwcześniej w czerwcu. Konkretne terminy zostaną podane do publicznej wiadomości co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
 3. Dotychczasowe ograniczenia ulegają przedłużeniu do następujących terminów:
  a) Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r.:
  • ograniczenia w przemieszczaniu się oraz zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego a także zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
  • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
  • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych a także ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach i na poczcie;
  • zamknięcie restauracji, zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
  • ograniczenia w działalności instytucji kultury (BSCK, biblioteka, galeria itd.);
  • ograniczenia dotyczące udziału w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy.
  b) Do niedzieli 26 kwietnia 2020 r.:
  pozostaną zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły, które prowadzić będą nauczanie zdalne.
  c) Do niedzieli 3 maja 2020 r.:
  obowiązywać będą dotychczasowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic RP oraz obowiązkowej kwarantanny dla osób, które je przekraczają.
  d) Do odwołania
  obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Wszystkie zasady oraz obowiązujące obostrzenia wynikają z troski o zdrowie i życie mieszkańców gminy Busko-Zdrój a także spokojny przebieg tegorocznych Świąt Wielkanocnych i ograniczenie gwałtownego wzrostu zachorowalności na COVID-19 w okresie poświątecznym.

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].

Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 566) od 1 kwietnia 2020 r. na terenie Buska-Zdroju wprowadzono szereg ograniczeń mających na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi apelujemy aby utrzymać dotychczasowy rygor sanitarny. Przypominamy, że msze święte oraz nabożeństwa Triduum Paschalnego nadal będą sprawowane z ograniczeniem udziału wiernych do 5 osób. W tym czasie zachęcamy do modlitwy domowej oraz uczestnictwa w liturgii poprzez transmisje, które prowadzą wszystkie buskie parafie.

konkurs zostan w domu

Siedzisz w domu zgodnie z zaleceniami i wartościowo spędzasz czas? Dlaczego jednocześnie nie zrobić czegoś dobrego dla tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z epidemią? Weź udział w konkursie i wspomóż wybraną organizację w walce z koronawirusem! A to wszystko w zaciszu twojego domu!

Ograniczenie kontaktów społecznych z powodu epidemii to dla nas wszystkich niełatwy czas – wiemy jednak, że jest niezbędny, jeśli chcemy wygrać z wirusem. Warto ten okres domowej kwarantanny wykorzystać kreatywnie – sposoby, aby to zrobić znajdziesz na każdym kroku!

Zainspiruj innych do pozostania w domu, pokazując, co wartościowego i ciekawego można zrobić, nie opuszczając czterech ścian. Odrobina wsparcia i inspiracji w tym niełatwym czasie będzie nie tylko cenna, ale pomoże nam łatwiej wytrwać w odosobnieniu. A więc #zostańwdomu, ale nie bezczynnie!

Zgodnie z Decyzją Nr 14 Nadleśniczego Nadleśnictwa Chmielnik z dnia 3 kwietnia 2020 r w sprawie zakazu wstępu na tereny leśne stanowiące własność Skarbu Państwa od dnia 3 kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz wstępu na teren Nadleśnictwa Chmielnik.

Powodem wprowadzenia zakazu jest stan zagrożenia epidemicznego oraz podjęcie kroków ograniczających tworzenie skupisk ludzkich.

O jego odwołaniu będziemy informować na bieżąco.

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].

Tarcza Antykryzysowa – informacje ZUS

Od 1 kwiatnia 2020 r. wszedł w życie pakiet, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

 

 

 

 

 

Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

 1. Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.
 2. Świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło)
 3. Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych
 4. Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek

Gmina Busko-Zdrój przyłącza się do apelu SGU RP o rozszerzenie pakietu antykryzysowego dla miejscowości uzdrowiskowych.

Szanowna Pani / Szanowny Panie

Sytuacja epidemiologiczna COVID-19 (choroby wywołanej przez SARS-CoV-2), wymusiła zastosowanie wobec Pani/Pana kwarantanny, która polega na czasowym (14 dni od ostatniego narażenia, liczone od dnia następnego) odosobnieniu osoby bez objawów chorobowych, która mogła być wcześniej narażona na zakażenie SARS-CoV-2.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie niżej podanych zasad kwarantanny, aby zapobiec przeniesieniu potencjalnego zakażenia na inne osoby.

Jeżeli w trakcie kwarantanny stwierdzi Pani/Pan pogorszenie swojego stanu zdrowia a w szczególności wystąpienie któregokolwiek z objawów: gorączka, kaszel, duszność, proszę natychmiast zgłosić ten fakt, dzwoniąc pod numer 999 lub 112 (Ratownictwo Medyczne).

Proszę również poinformować właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dzwoniąc pod numer 413783573

Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 566) od 1 kwietnia 2020 r. na terenie Buska-Zdroju wprowadza się dalsze ograniczenia mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wszystkie dotychczasowe komunikaty pozostają w mocy.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Do odwołania obowiązuje zakaz wychodzenia z domu osób nieletnich bez opieki dorosłego. Ograniczenie to dotyczy również dorosłych za wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na

rzecz walki z COVID-19 oraz załatwiania spraw niezbędnych życia codziennego. Wszystkich obowiązuje zakaz rekreacyjnego korzystania z parków, skwerów, terenów zielonych oraz buskiej promenady.

Wprowadza się bezwzględny obowiązek zachowania co najmniej 2-metrowej odległości pomiędzy pieszymi z wyłączeniem rodziców i dzieci do 13 r.ż. oraz opiekunów i osób niepełnosprawnych, które nie mogą się samodzielnie poruszać.

Aplikacja kwarantanna domowa