Pod koniec stycznia 2023 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się spotkanie członków Partnerstwa Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój, w którym udział wzięli przedstawiciele: Gminy Busko-Zdrój oraz Gminy Stopnica, jak również Wykonawca Strategii MOF Busko-Zdrój - Paweł Walczyszyn.

Zebranych powitał gospodarz spotkania, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Michał Maroński. Następnie głos zabrał Paweł Walczyszyn, który przekazał, iż prace nad dokumentem Strategii MOF Busko-Zdrój zostały zakończone. Podkreślił również, że na tym etapie Partnerzy MOF Busko-Zdrój powinni dążyć do finalizowania wykonania dokumentacji technicznych, pozyskiwania pozwoleń, szacowania budżetów poszczególnych inwestycji w oparciu o realne założenia. Podczas dyskusji, zarówno przedstawiciele Gminy Busko-Zdrój jak również Gminy Stopnica, omówili stan gotowości do realizacji poszczególnych partnerskich projektów strategicznych.

Spotkanie przedstawicieli Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój w skład którego wchodzą Gmina Busko-Zdrój oraz Gmina Stopnica, fot. A. Milc, UMiG w Busku-Zdroju

Wykonawca przedstawił Partnerom MOF Busko-Zdrój kolejność działań związanych z przyjęciem Strategii MOF Busko-Zdrój. Zaproponował równoległe przeprowadzenie konsultacji roboczych ostatecznej wersji Strategii MOF Busko-Zdrój z Urzędem Marszałkowskim oraz przesłanie Dokumentu wraz z Prognozą Oceny Oddziaływania na Środowisko do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Następnie Strategia MOF Busko-Zdrój zostanie przyjęta przez Radę Miejską w Busku-Zdroju oraz Radę Miejską w Stopnicy. Następnie Lider Partnerstwa MOF Busko-Zdrój, tj. Gmina Busko-Zdrój wystąpi do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego o zaopiniowanie Strategii a po tym etapie przekaże dokument do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wszystkie dotychczas podjęte działania zmierzają do skutecznego pozyskania środków finansowych na wypracowane w toku powstawania Strategii MOF Busko-Zdrój projekty strategiczne.