Pod koniec maja 2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyło się spotkanie Partnerów Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój (MOF) w skład którego wchodzą Gmina Busko-Zdrój oraz Gmina Stopnica, a także Partnerów Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska (OSI ŚU), w skład którego wchodzą Gminy Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Kazimierza Wielka, Pińczów oraz Powiaty: Buski i Kazimierski z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - Jacek Sułek oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - Tomasz Janusz.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie zaawansowania prac nad Strategiami rozwoju obydwu obszarów strategicznych oraz przedstawienie założeń wypracowanych, zintegrowanych projektów strategicznych, zwłaszcza tych, które Partnerzy zdecydowali przedstawić do Kontraktu Programowego Województwa Świętokrzyskiego. Prezentacji dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój – Waldemar Sikora.

Każdy z Partnerów podkreślał rolę i potrzebę realizacji przedstawionych przedsięwzięć, które uatrakcyjnią południową część województwa, wpłyną pozytywnie na gospodarkę oraz rynek pracy. Przeanalizowane zostały również możliwości pozyskania środków nie tylko w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, z których Partnerzy mogliby skorzystać na realizację wspólnych przedsięwzięć, ale również z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 i innych, które ostatecznie rozstrzygną się po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską.

Partnerzy zwrócili się do Marszałka o włączenie przedłożonych przedsięwzięć strategicznych do Kontraktu Programowego oraz o uwzględnienie przedsięwzięć komplementarnych na liście przedsięwzięć priorytetowych preferowanych w ramach Programu Regionalnego. Zadeklarowali również chęć dialogu w tym zakresie. Partnerzy podkreślali również, że liczą na wsparcie inicjatywy i uwzględnienie współpracy w działaniach na rzecz rozwoju województwa świętokrzyskiego.

Sporządziła: Anna Garlej