Unia Busko-Zdrój początek wakacji przywitała ogromnym sukcesem. Zawodnik klubu - Jan Lis w Finale A Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 14 lat wywalczył 10 pozycję co daje mu miejsce wśród elity najlepszych pływaków w Polsce.

Zawody te odbyły się na przełomie czerwca i lipca w Olsztynie. Jan Lis - trenowany przez Adriana Szumilasa, reprezentował nasze miasto wśród 597 zawodniczek i zawodników z 148 klubów pływackich z całej Polski. Startował w trzech konkurencjach stylem klasycznym. Na dystansie 50 m uzyskał 14 lokatę ( Finał B), na dystansie 200 m był 16 (Finał B) - ostatecznie zdobywając w Finale 17 miejsce. Najwięcej emocji przyniósł ostatni dzień zawodów, w którym Janek startował na dystansie 100 m. Po zaciętej walce w eliminacjach był 9, co dało mu miejsce w Finale A Mistrzostw Polski, w którym ostatecznie zdobył miejsce 10. Warto zaznaczyć, że pierwszą dziesiątkę zawodników różniły jedynie setne sekund.

Do Mistrzostw Polski przygotowywał Jasia jego aktualny trener - Adrian Szumilas. Opracowanie planu treningowego i trzymanie się wszystkich jego etapów to najważniejszy element całej pracy. Jednak równie ważne jest zmotywowanie zawodnika do walki na samych Mistrzostwach widząc tak wysoki poziom zawodów. I tu challenge polegał na tym, że Adrian Szumilas obiecał honorowo zgolić brodę jeśli Jan Lis dojdzie do Finału A Mistrzostw Polski. Na efekty zakładu nie trzeba było długo czekać :)

Zasłużone wakacje dla MUKS UNIA - finał Mistrzostw Polski i wyzwanie trenera

Na tak ogromny sukces składa się wiele czynników. Przede wszystkim wsparcie najbliższych w codziennych obowiązkach. Należy wspomnieć, iż Jasiek trenował m.in na 50 metrowej pływalni w Dębicy, gdzie byłoby to niemożliwe bez pomocy rodziców. Ciężka, systematyczna praca zawodnika i trenera, wstawanie o 5 rano aby przed lekcjami uczestniczyć w treningu, odpowiednia dieta, wyrzeczenia i ciągły brak czasu. To również same początki i nauka pływania, którą prowadził z Jasiem Rajmund Paw i zaszczepienie w młodym człowieku pasji do sportu. To pierwszy klubowy trener - Monika Morońska, która ukazała zawodnikowi, że trud i wysiłek na treningu przynosi efekty - dekorując go pierwszym złotym medalem za dystans 100 m stylem klasycznym podczas Drużynowego Wieloboju Pływackiego Dzieci w 2015 roku.

Zasłużone wakacje dla MUKS UNIA - finał Mistrzostw Polski i wyzwanie trenera

Wszystko to przyczyniło się do tak wysokich wyników. Nie jest to oczywiście koniec - czekamy na dalsze sukcesy Jaśka i jego klubowych kolegów.

Tydzień przed Mistrzostwami Polski 14 latków, w dniach 23-24 czerwca, buscy pływacy brali udział w Letnich Mistrzostwach Okręgu Świętokrzyskiego, które odbywały się na 50 m pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim. 12 osobowa ekipa w składzie: Maria Rusak, Michalina Kuc, Angelika Brutkowska, Nikodem Zabłotny, Maciej Służalski, Miłosz Wiek, Kacper Grochowina, Mieszko Papier, Emil Sadowski, Jan Lis, Bartosz Gluzicki i Kacper Stepień rywalizowała ze 148 zawodnikami z 12 klubów pływackich (oprócz tych z woj. świętokrzyskiego byli reprezentanci Gdańska, Koszalina a nawet Stanów Zjednoczonych).

Zasłużone wakacje dla MUKS UNIA - finał Mistrzostw Polski i wyzwanie trenera

Zawodnicy, trenowani przez Zbigniewa Styczyńskiego i Adriana Szumilasa uplasowali się na 2 miejscu w rankingu podsumowującym postępy zawodników. Wg punktacji klubowej - na miejscu 5. Dwa medale podczas Mistrzostw zdobył Kacper Stępień - srebro za dystans 400 m stylem zmiennym oraz brąz za dystans 100 m stylem grzbietowym. Oprócz tego był 4 w swoim roczniku na dystansie 50 i 200 m stylem klasycznym i 3 - na 200 m stylem klasycznym

Zasłużone wakacje dla MUKS UNIA - finał Mistrzostw Polski i wyzwanie trenera Zasłużone wakacje dla MUKS UNIA - finał Mistrzostw Polski i wyzwanie trenera

Buscy pływacy znacząco poprawili swoje czasy, zajmując wysokie miejsca w swoich rocznikach:

Maria Rusak: 2 miejsca za dystanse: 50 i 100m stylem dowolnym oraz 200, 50 i 100 m stylem grzbietowym.

Michalina Kuc: 6 - 50 m stylem klasycznym, 3 - 400 m stylem dowolnym, 4 -100 m stylem klasycznym

Angelika Brutkowska: 6 - 100 m stylem klasycznym,

Nikodem Zabłotny: 5 - 100 m stylem klasycznym,

Maciej Służalski: 3 - 100 m stylem motylkowym, 6 - 50 m stylem motylkowym,

Miłosz Wiek: 6 - 50 m stylem dowolnym, 3 - 200 m stylem dowolnym, 4 - 50 m stylem motylkowym, 4 - 200 m stylem zmiennym, 6 - 100 m stylem dowolnym, 6 - 100m stylem grzbietowym

Kacper Grochowina: 6 - 200 m stylem grzbietowym,

Mieszko Papier: 1 - 200 m stylem grzbietowym, 3 - 50 m stylem grzbietowym, 2 -400 m stylem dowolnym, 2 - 100 m stylem grzbietowym

Jan Lis: 1 - 50 m stylem klasycznym (5 miejsce w klasyfikacji Open), 3 - 50 m stylem motylkowym, 1 - 200 m stylem klasycznym i 2 - 100 m stylem klasycznym.

Bartosz Gluzicki: 3 - 50 m stylem klasycznym, 6 - 200 m stylem dowolnym, 3 - 200 m stylem klasycznym, 3 - 200 m stylem zmiennym.

Buscy pływacy w lipcu regenerują siły, alby od sierpnia zacząć intensywne treningi, ponieważ we wrześniu wznawiane są zmagania w Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej.

Zadanie publiczne „Uczestnictwo zawodników MUKS UNIA w prestiżowych pływackich imprezach sportowych, w tym w Mistrzostwach Polski” jest współfinansowane ze środków Powiatu Buskiego.

Sponsorem buskich pływaków jest Dolina Nidy, Mieczysław Sas - Zakład Metalowo - Kotlarski SAS oraz Grupa PSB.
Wszystkie aktualności klubu dostępne na fb: www.facebook.com/uniabusko

LETNIE MISTRZOSTWA OKRĘGU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO - DZIEŃ 1

GALERIA - LETNIE MISTRZOSTWA OKRĘGU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO - DZIEŃ 2

GALERIA - MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH 14 LATGALERIA - MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH 14 LAT