Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

29 października w Buskim Samorządowym Centrum Kultury Radosław Słoniewski dyrektor kieleckiego Oddziału Polskiej Spółki Gazowniczej przekazał burmistrzowi Waldemarowi Sikorze urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu miasto będzie miało możliwość monitorowania stężenia pyłów w powietrzu. W ten sposób Busko dołączyło do programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”.

Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska 

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia burmistrza, który podsumował dotychczasowe działania gminy ukierunkowane na ochronę środowiska. Wspomniał m.in. o autorskim gminnym programie dotacji celowej na wymianę systemów grzewczych w ramach którego z mieszkańcami zawartych zostało 60 umów; kampanii informacyjnej o możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany kotłów i pieców ze środków WFOŚiGW i szeroko rozpropagowanej ogólnopolskiej akcji „Czyste powietrze”. Podsumował też inwestycje zmierzające do ochrony środowiska jak: instalacje solarne i fotowoltaika.

Dyrektor Radosław Słoniewski zaprezentował stopień zgazyfikowania Polski i województwa świętokrzyskiego podkreślając, że w tej kwestii jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Zaznaczył również, że każdy nowy odbiorca korzystający z gazu to mniej zanieczyszczone powietrze. Według prognoz do 2022 roku zgazyfikowanych zostanie 12 gmin województwa świętokrzyskiego.

Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej – ekspert w programie, opowiedziała o zagrożeniu jakie niesie dla ludzi zanieczyszczone powietrze. Okazuje się, że palenie węgla, drewna, a przede wszystkim śmieci jest główną przyczyną emisji szkodliwych substancji.

Na zakończenie konferencji przekazane zostało gminie urządzenie pomiarowe, które wyposażone jest w stację meteo, monitorującą temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru. Wyniki te są prezentowane na wyświetlaczu, mogę być też podawane online. Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność, można je przenosić w dowolne miejsce i kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie.

W ramach akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” eksperci uświadamiają, że problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym , i zachęcają że korzystanie z gazu ziemnego najbardziej ekologicznego paliwa jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

Podczas spotkania można było skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego.

Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska
Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska Stacja meteo dla Buska

Opr. EHR