Solidarni z buskimi AmazonkamiKilkadziesiąt osób uczestniczyło w Marszu Różowej Wstążki, który w środę, 2 października 2019 przeszedł ulicami Buska-Zdroju. Jego celem było wspieranie kobiet chorych na raka piersi a także propagowanie badań profilaktycznych, które mogą uratować życie.

W wydarzeniu zorganizowanym przez buski Klub Amazonek uczestniczył burmistrz Waldemar Sikora oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. Liczna grupa osób tradycyjnie przemaszerowała z Placu Zwycięstwa, Aleją Mickiewicza do Parku Zdrojowego, w którym zasadzono krzewy różanecznika.

Solidarni z buskimi AmazonkamiPaździernik, od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi, różowa wstążka jest natomiast symbolem walki z chorobą oraz solidarności z Amazonkami – kobietami, u których dla ratowania życia i zdrowia wykonano mastektomię piersi.

Rak piersi jest w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej umieralności kobiet. Szacuje się, że co roku nowotwór rozpoznaje się u blisko 19 tys. pacjentek, z czego umiera ponad 5 tysięcy. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 r.ż. (80%). Decydujące znaczenie w zapobieganiu rozwojowi nowotworu ma jego wczesne wykrycie na podstawie regularnych badań mammograficznych.