Remont Parku ZdrojowegoBuski Park Zdrojowy przejdzie w najbliższym czasie gruntowną modernizację. 17 października 2019 r. Gmina Busko-Zdrój podpisała w tej sprawie umowę ze Spółdzielnią Rzemieślniczą w Busku-Zdroju, która wygrała przetarg na realizację zadania pn. „Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego (Łazienki – obecnie Sanatorium MARCONI)”.

Zadanie zostało podzielone na 2 części. W części pierwszej roboty budowlane prowadzone będą w pobliżu sanatorium Marconi oraz we wschodniej części parku - na terenie tzw. „Parteru Centralnego”, „Alei Centralnej”, „Parteru Gwiazdy” oraz „Ogrodu Bocznego Wschodniego”. Termin zakończenia prac przewidziano dla tej części na 30.06.2020 r. W części drugiej roboty prowadzone będą na terenie „Ogrodu bocznego Zachodniego”, „Ogrodu z Klombami”, „Placu Rondo”, „Ogrodu Kwiatowego” oraz tzw. „Parteru Muzycznego” . W tym fragmencie prace potrwają do 16.10.2020 r.

Renowacja dotyczy wykonania ok. 150 m kanalizacji deszczowej, nowego oświetlenia, kanalizacji teletechnicznej, zagospodarowania terenu (m.in. ciągów pieszych z płyt kamiennych i kostki brukowej) wykonania fontann i elementów małej architektury (ławek, koszy na śmieci, słupków, stojaków na rowery, hamaków miejskich, leżaków parkowych) oraz dokonania wycinki drzew i nasadzenia nowych.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.4. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego”, Oś Priorytetowa 4 „Dziedzictwo naturalne i kulturowe”. Jego wartość wynosi prawie 17,5 mln zł, z czego wysokość dofinansowania stanowi 75% kosztów kwalifikowanych.