Od 1 stycznia 2020 r. każdy mieszkaniec gminy Busko-Zdrój ma obowiązek segregowania odpadów komunalnych. Poniżej przypominamy jak selekcjonować, aby nie narazić się na nałożenie kary.

Odpady komunalne podzielone są aktualnie na cztery frakcje: papier – zbierany do niebieskiego worka, szkło – gromadzone w zielonych workach, tworzywo sztuczne i metal – zbierane do żółtego worka oraz odpady biodegradowalne – gromadzone w worku brązowym lub w kompostowniku. Oprócz wymienionych rodzajów odpadów do odrębnego kubła zbierane są odpady pozostałe po selekcji, tzn. takie, których nie da się zaliczyć do opisanych wyżej frakcji. Poniższa tabela podpowiada jakie śmieci powinny znaleźć się w odpowiednich workach lub koszach.

segregacja

Co jeszcze zmienia się od 1 stycznia 2020 r. w zakresie gospodarki odpadami?

• Przede wszystkim częstotliwość odbioru odpadów, która dla zabudowy jednorodzinnej w całej gminie będzie taka sama. Nieco inaczej będzie z zabudową wielorodzinną na terenie miasta i wsi. Szczegółowe informacje na ten temat określa tabela:
RODZAJ ODPADÓW  ZABUDOWA JEDNORODZINNA  ZABUDOWA WIELORODZINNA
 MIASTO  SOŁECTWA
ZMIESZANE / POZOSTAŁE PO SELEKCJI 1 x 2 TYGODNIE
1 x TYDZIEŃ 1 x TYDZIEŃ
od listopada do marca
SEGREGOWANE: PAPIER, SZKŁO,METAL, TWORZYWA SZTUCZNE 1 x MIESIĄC 1 x TYDZIEŃ 1 x MIESIĄC
BIOODPADY 1 x 2 TYGODNIE
1 x TYDZIEŃ
1 x 2 TYGODNIE
1 x TYDZIEŃ
od listopada do marca
ELEKTRYCZNE ELEKTRONICZNE NIEBEZPIECZNE WIELKOGABARYTOWE 2 x ROK 2 x ROK 2 x ROK
ROZBIÓRKOWO - BUDOWLANE Na indywidualne zgłoszenie Na indywidualne zgłoszenie Na indywidualne zgłoszenie
  • Zmieniają się stawki za odbiór śmieci, które od stycznia wynosić będą: 14,50 zł miesięcznie na mieszkańca dla właścicieli nieruchomości, którzy segregują odpady, 10,50 zł miesięcznie na mieszkańca dla właścicieli nieruchomości którzy segregują odpady i dodatkowo posiadają własny kompostownik oraz 29,00 zł dla właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają ustawowego obowiązku selekcji odpadów.
  • Zmianie ulega również numer konta, na który należy wpłacać opłatę za wywóz śmieci:

62 8480 0004 2001 0020 2000 0011

Przypominamy, że powyższą opłatę należy uiścić maksymalnie w 4 ratach kwartalnych, do 15 dnia stycznia, kwietnia, lipca oraz października.