Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY BUSKO-ZDRÓJ
z dnia 14.03.2020 r.
w sprawie działań Gminy Busko-Zdrój związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19

Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 marca 2020r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych informuję, że od 15 marca br. nastąpią utrudnienia i ograniczenia na przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Będą one polegać na zakazie ruchu osobowego w kierunku wjazdowym do Polski, z wyłączeniem obywateli RP oraz innych osób, o których stanowią przepisy, a które wracając z zagranicy kierowane będą na obowiązkową 14 dniową kwarantannę.

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego informuję, że od dnia 14.03.2020 r. na terenie Gminy Busko-Zdrój obowiązywać będzie szereg ograniczeń i utrudnień. Na czas co najmniej 14 dni wprowadza się zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób; zawieszenie działalności wszystkich restauracji, kawiarni, klubów, dyskotek, pubów i wszelkich innych miejsc rozrywki, z możliwością świadczenia przez nie usług wyłącznie na wynos lub na dowóz.

W komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia zawiadamia, że od 14 marca br. do odwołania swoje usługi zawieszają czasowo uzdrowiska. Rozporządzenie wprowadza wstrzymanie udzielania pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

Rekomendujemy, aby możliwie jak największa liczba mieszkańców naszej gminy pozostała w domu. Przedsiębiorców uprasza się o umożliwienie pracownikom świadczenia pracy zdalnej, a jeśli jest to niemożliwe, o zapewnienie maksymalnych środków ochrony adekwatnej do sytuacji.

Dzieci i młodzież prosimy o pozostanie w domach, a rodziców o zapewnienie właściwego nadzoru i opieki. Od poniedziałku, 16.03.2020 r. na terenie miasta będą funkcjonowały dodatkowe patrole Straży Miejskiej, które będą zwracały uwagę na gromadzącą się młodzież z możliwością interwencji w stosownych przypadkach.

Zamknięte zostały buskie placówki oświatowe: szkoły, przedszkola i żłobki oraz instytucje publiczne. Aż do odwołania nie będzie działać Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawieszono działalność buskiego targowiska przy ul. Stawowej. Od 16 marca br. zawieszona również będzie działalność Pasażu Uzdrowiskowego przy ul. 1 Maja oraz Hali Targowej przy ul. Batorego. Dla osób z grupy ryzyka sanitarnego ograniczono dostęp do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju. Mieszkańcy mogą mieć również utrudniony dostęp do innych instytucji publicznych takich jak Urząd Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy, czy Sąd Rejonowy.

Od poniedziałku, 16.03.2020 r. Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju będzie dostępny tylko dla pracowników. Prosimy by załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Dokumenty będzie można składać do Urzędu drogą elektroniczną. Wyjątkiem będzie rejestracja bieżąca zgonów oraz sporządzanie aktów zgonów. W tych sprawach pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego przyjmują osobiście po uprzednim kontakcie telefonicznym. W pozostałych sprawach można kontaktować się z pracownikami wyłącznie telefonicznie lub mailowo. Jednocześnie proszę o wyrozumiałość, przypominając, że urząd – jak każdy pracodawca – musi się liczyć z nieobecnością pracowników korzystających z prawa opieki nad dziećmi, a także ze zwolnień lekarskich.

Normalną działalność prowadzić będą sklepy, pralnie i apteki. Podmioty prowadzące handlową działalność usługową uprasza się o zachowanie możliwych środków bezpieczeństwa i higieny, w szczególności w handlu obwoźnym.

Mieszkańców uprasza się o rozsądne podejście do kwestii zagrożenia epidemiologicznego wirusem COVID-19 oraz maksymalne ograniczenie wizyt we wspomnianych miejscach do tych najbardziej niezbędnych. Zaleca się także zachowanie należytej ostrożności i wzmożonej higieny rąk.

Przypominamy, że na mocy obowiązujących przepisów, w przypadku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, władze mają prawo nakładać dodatkowe ograniczenia niezbędne do powstrzymania wirusa. O wszelkich tego typu działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Waldemar Sikora
Burmistrz Miasta i Gminy Busko - Zdrój