Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Święto Konstytucji 3 MajaZbliża się Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa nie będzie jednak obchodzone jak zwykle. Zamiast tradycyjnego zgromadzenia odbędzie się uroczystość bez udziału mieszkańców.

Obchody rozpoczną się o godz. 9:30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Zostanie ona odprawiona w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju z udziałem władz miasta i będzie transmitowana on-line na stronie: http://www.busko.nmp.org.pl/transmisja-na-zywo/0/8/0

Tuż po mszy Burmistrz Waldemar Sikora i Przewodniczący Rady Miejskiej, Robert Burchan złożą wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, przy al. Mickiewicza.

Dzień wcześniej, w sobotę 2.05.2020 r. przypada Dzień Flagi. Z tej okazji miasto zostanie udekorowane w barwach narodowych. Do wywieszenia flag na swoich domach i posesjach zachęcamy również mieszkańców naszej gminy. W ten symboliczny sposób uczcimy oba święta.

Nie po raz pierwszy w historii pozostaniemy w domach w rocznicę uchwalenia Konstytucji (1791).

Jednak nigdy wcześniej nie odwołano obchodów z powodu epidemii.

Tradycja upamiętnienia Konstytucji 3 Maja narodziła się już rok po samym akcie jej uchwalenia, który został uznany za kluczowy element reform realizowanych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była drugim takim dokumentem w nowożytnej Europie i trzecim na świecie.

Przez niemal cały XIX w. obchodzenie rocznicy konstytucji było zakazane przez zaborców. Wyjątkiem był okres Księstwa Warszawskiego, 40. rocznica w maju 1831 r. oraz czasy autonomii galicyjskiej. Potajemnie obchodzono je również pod okupacją niemiecką, a wraz z przejęciem władzy przez komunistów rozpoczęto dążenia do zmiany retoryki święta oraz stopniowego zastąpienia go obchodami 1 maja. W 1951 r. Święto 3 Maja zostało ostatecznie zniesione.

Od drugiej połowy lat 70. opozycja znów rozpoczęła nielegalne upamiętnianie Konstytucji 3 Maja. Dzięki „Solidarności”, w 1981 r., tj. w 190 rocznicę jej uchwalenia, odbyły się nawet obchody państwowe, w których uczestniczyli przewodniczący Rady Państwa i premier PRL.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce w 1990 r. W najbliższą niedzielę, 3 maja 2020 r. minie od tego momentu dokładnie 30 lat.