W dniu 27 stycznia 2022 r. Gmina Busko-Zdrój wzięła udział w XXVI seminarium zorganizowanym przez Związek Miast Polskich w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. Spotkanie poświęcone było tematowi „Rola informacji w zarządzaniu rozwojem i współpracy interesariuszy - narzędzia MRL”. Gminę Busko-Zdrój reprezentował Burmistrz Waldemar Sikora.

Źródło: Związek Miast Polskich, https://www.miasta.pl/

Podczas spotkania, które odbyło się w formule on-line, w gronie samorządowców i ekspertów rozmawiano o roli informacji w zarządzaniu rozwojem i współpracy interesariuszy, a szczególnie o narzędziu jakim jest Monitor Rozwoju Lokalnego (MRL). Wraz z Ekspertami ZMP przeanalizowano kluczowe zmiany, które nastąpiły w ostatnich latach w Busku-Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim, Nisku, Stalowej Woli, Rydułtowach, a także skutki tych zmian oraz ich wpływ na rozwój. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi oddziaływania pandemii COVID-19 na uzdrowisko, wpływu ograniczeń, które wyhamowały dotychczasowy rozwój ekonomiczny. Podkreślił, że momentem zwrotnym, a także dużym wsparciem dla lokalnej gospodarki i przedsiębiorców było otwarcie przez Gminę Busko-Zdrój tężni solankowej. Przyciągnęła ona do miasta tysiące kuracjuszy i turystów, wpływając tym samym na złagodzenie kryzysu gospodarczego. Nastąpił wzrost obłożenia w obiektach noclegowych, gastronomicznych, zwiększona sprzedaż usług, itp.

Konferencja Związku Miast Polskich z udziałem Gminy Busko-Zdrój

Przedstawiciele samorządów podkreślali rolę oraz możliwości wykorzystania narzędzia MRL, które pozwala na syntetyczną ocenę potencjału społeczno-ekonomicznego gminy w relacji do innych gmin o podobnej funkcji.

MRL jest przydatny podczas przygotowywania projektów, przy opracowywaniu dokumentów strategicznych gminnych i ponadlokalnych oraz raportów, przy dostępie do różnych danych statystycznych z wielu lat. Uzyskane zestawienia stanowią solidną podstawę do analiz i planów na przyszłość.