Szanowni Mieszkańcy,
Informacja o zmianie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymiPodczas sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju w dn. 10.02.2022 podjęto uchwałę w sprawie zmiany cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie była to łatwa decyzja, jednak już ubiegły rok pokazał, jak trudno zagwarantować samofinansowanie się tego systemu. Przypominamy, że z opłat pobieranych od mieszkańców pokrywane są nie tylko koszty związane z odbiorem, transportem oraz zagospodarowaniem odpadów.

Z pewnością wszyscy dostrzegamy skutki wynikające z wysokiej inflacji a także podwyżek cen energii elektrycznej (o 65,93% w porównaniu do 2021r). Zmianie uległy stawki dla gminy z tytułu składowania odpadów. Wzrosła cena za 1 tonę odpadów transportowanych do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Rzędowie, w tym o ponad 22% za 1 tonę odpadów ulegających biodegradacji i o blisko 11% za 1 tonę odpadów zmieszanych. Wzrosły wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy wywozie i segregacji odpadów oraz inne świadczenia pracownicze na które składają się min. koszty ubezpieczeń społecznych, odpis na ZFŚS, środków ochrony osobistej, w tym w związku z przepisami dotyczącymi CoviD. Pojawiła się wyższa płaca minimalna oraz konieczność zwiększenia zatrudnienia. To dodatkowe 7,5 %. Zdrożało również paliwo (netto średnio o ponad 5%).

Stawki podatku od nieruchomości wzrastają o 5%. Kosztów jest tu znacznie więcej, w tym niezależne od gminy jak np. tzw. opłata marszałkowska (wyższa o 3,40% w porównaniu do roku poprzedniego) czy opłata związana z edukacją ekologiczną. Pozostałe materiały i koszty usług w porównaniu do roku ubiegłego urosły o kolejne 8 %.

Ilość odpadów odebranych od mieszkańców w całym ubiegłym roku kształtuje się na poziomie prawie 7 tys. ton.

1 odpady

Niestety system zagospodarowania odpadów nie jest doskonały. Nie wszyscy uczciwie wypełniają swoje obowiązki związane z segregacją odpadów, i choć mieszkańcy płacą stałą opłatę niezależną od ilości wyprodukowanych śmieci, to gmina musi pokryć koszty zagospodarowania wszystkich odebranych odpadów. Do tego dochodzą duże podwyżki kluczowych nośników cenotwórczych, co można obserwować na poniższym wykresie.

2 odpady

Biorąc pod uwagę powyższe, zgodnie z Uchwałą Nr XLII/513/2022 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju od 1 kwietnia 2022 r. będą obowiązywać nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości:

• dla właścicieli nieruchomości, którzy segregują odpady: 23 zł od jednego mieszkańca miesięcznie,
  • dla właścicieli nieruchomości, którzy segregują odpady i posiadają własny kompostownik: 20 zł od jednego mieszkańca miesięcznie,
  • dla właścicieli, którzy nie wypełniają ustawowego obowiązku segregacji odpadów: 46 zł od jednego mieszkańca miesięcznie

Opłatę z tytułu odbioru odpadów wnosi się raz na kwartał (do 15 stycznia, kwietnia, lipca i października) i dotyczy ona każdej osoby zamieszkującej w danym gospodarstwie domowym. Warto przy tym nadmienić, że obowiązek segregowania odpadów wynika z przepisów Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 888 z późn. zm.).