Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 566 z późn. zm.) przedłuża się dotychczasowe ograniczenia oraz wprowadza się kolejne zasady bezpieczeństwa mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na terenie gminy Busko-Zdrój:

1. Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia od 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Maseczkę, szalik lub chustkę będzie musiała nosić każda osoba przebywająca w miejscu publicznym (na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy).
  2. Matura oraz egzamin ósmoklasisty zostaną przełożone i odbędą się najwcześniej w czerwcu. Konkretne terminy zostaną podane do publicznej wiadomości co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
  3. Dotychczasowe ograniczenia ulegają przedłużeniu do następujących terminów:
    a) Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r.:
    • ograniczenia w przemieszczaniu się oraz zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego a także zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
    • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
    • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych a także ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach i na poczcie;
    • zamknięcie restauracji, zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
    • ograniczenia w działalności instytucji kultury (BSCK, biblioteka, galeria itd.);
    • ograniczenia dotyczące udziału w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy.
    b) Do niedzieli 26 kwietnia 2020 r.:
    pozostaną zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły, które prowadzić będą nauczanie zdalne.
    c) Do niedzieli 3 maja 2020 r.:
    obowiązywać będą dotychczasowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic RP oraz obowiązkowej kwarantanny dla osób, które je przekraczają.
    d) Do odwołania
    obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Wszystkie zasady oraz obowiązujące obostrzenia wynikają z troski o zdrowie i życie mieszkańców gminy Busko-Zdrój a także spokojny przebieg tegorocznych Świąt Wielkanocnych i ograniczenie gwałtownego wzrostu zachorowalności na COVID-19 w okresie poświątecznym.

Dokument źródłowy do pobrania [ pdf ].