Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.04.2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 poz. 673) od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania, na terenie gminy Busko-Zdrój, nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.

Obowiązek dotyczy wszystkich osób przebywających w przestrzeni publicznej i miejscach ogólnodostępnych, a w szczególności: na drogach i placach; w budynkach użyteczności publicznej (urzędach, sądach, instytucjach kultury, oświaty, opieki zdrowotnej i społecznej, bankach, dworcach, obiektach sportowych itp.); zakładach pracy; obiektach handlowych lub usługowych; na terenie nieruchomości wspólnych; w środkach transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące wspólnie.

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są dzieci do lat 4; osoby, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie samodzielnie zakryć twarzy; kierowcy podróżujący bez pasażerów; osoby wykonujące czynności zawodowe z wyjątkiem pracowników obsługujących bezpośrednio interesantów lub klientów; kierowcy w transporcie zbiorowym, znajdujący się w odseparowaniu od przewożonych osób, duchowni sprawujący posługę a także żołnierze wykonujący zadania służbowe.

Uwaga! Odkrycia ust i nosa można żądać w razie weryfikacji tożsamości w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych a także w przypadku konieczności wylegitymowania osoby przez uprawnione organy.

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój