baner solary2

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego"

W odpowiedzi na liczne pytania oraz telefony mieszkańców informujemy, iż Gmina Busko – Zdrój cały czas jest w trakcie realizacji projektu, polegającego na montażu kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Nadal zainteresowani mieszkańcy gmin objętych projektem, tj.: Busko-Zdrój, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije mogą wziąć udział w projekcie. Osoba składająca wniosek musi być zameldowana na terenie jednej z gmin objętych projektem oraz musi być właścicielem budynku mieszkalnego, w którym będzie montowany kolektor słoneczny. Sam wniosek składany jest w Gminie, na terenie której zlokalizowany jest ten budynek. Przedmiotowy wniosek można pobrać ze strony internetowej lub w urzędzie właściwej Gminy.

Gmina Busko – Zdrój informuje, iż została przygotowana dokumentacja przetargowa na wyłonienie wykonawcy robót polegających na montażu kolektorów słonecznych na domach prywatnych w ramach niniejszego projektu. Powyższa dokumentacja została przetłumaczona na język angielski i przekazana stronie szwajcarskiej w celu ewentualnej weryfikacji. Jednocześnie informujemy, iż planowany termin ogłoszenia przetargu na poniższe zadanie to II połowa października b.r.

Przypominamy, iż projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Dofinansowanie projektu w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (SPPW) stanowi 75% kosztów kwalifikowanych. W związku z powyższym właściciel budynku, na którym montowane będą kolektory pokrywa jedynie 25% kosztów. Ta forma pozyskania kolektora słonecznego jest znacznie korzystniejsza, niż oferowany przez niektórych dostawców montaż urządzenia wraz z pozyskaniem 45% dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), tym bardziej, że w ramach dotacji z NFOŚiGW korzystający z niej muszą uwzględnić koszty kredytu oraz podatek.

Informujemy, że po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych do wszystkich osób, które złożyły wnioski o udział w projekcie, zostaną wystosowane pisma z zaproszeniem do podpisania umowy na montaż instalacji solarnej.