W dniu 14 marca 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie Partnerów Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska (OSI ŚU), w skład którego wchodzą Gmina Busko-Zdrój, Gmina Solec-Zdrój, Gmina Kazimierza Wielka, Gmina Pińczów oraz Powiaty: Buski i Kazimierski. Na zaproszenie Gminy Busko-Zdrój, będącej Liderem Porozumienia OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska w spotkaniu uczestniczył Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - Jacek Sułek.

Projekty Strategiczne OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska Projekty Strategiczne OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska

Zebranych przedstawicieli poszczególnych samorządów powitał Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora. Burmistrz zaprezentował zaawansowanie prac nad Strategią rozwoju OSI ŚU. Powstający dokument określa kierunki długofalowego rozwoju obszaru uzdrowiskowego, poprzez dążenie do osiągnięcia celów strategicznych: „Zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarczej obszaru” oraz „Poprawa jakości i ochrona środowiska przyrodniczego”. Strategia umożliwi skorzystanie z nowych instrumentów polityki regionalnej w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Waldemar Sikora wskazał na aktywną partycypację społeczną mieszkańców obszaru uzdrowiskowego na poszczególnych etapach powstawania Strategii. Przedstawił również założenia projektów strategicznych, zwłaszcza tych, które Partnerzy zdecydowali przedstawić do Kontraktu Programowego Województwa Świętokrzyskiego. Są to:

• Rozwój infrastruktury turystycznej obszaru uzdrowiskowego, służącej prezentacji walorów dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego na trasie SPA VELO;
  • Realizacja Strategii IIT na rzecz rozwoju turystyki zdrowotnej poprzez tworzenie ogólnodostępnej infrastruktury Szlaku Świętokrzyskich Uzdrowisk;
  • Kompleksowe działania związane z kreowaniem uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku „Świętokrzyskich Uzdrowisk”.

Podczas spotkania Dyrektor Jacek Sułek odpowiedział na wiele pytań, istotnych dla Partnerów Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Podkreślił również, że wypracowane projekty strategiczne, które Partnerzy chcą zgłosić do Kontraktu Programowego powinny być zintegrowane, partnerskie oraz etapowane. Dyrektor przedstawił możliwości aplikowania o środki w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, które ostatecznie rozstrzygną się po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską.

Przypomnijmy, że obszar uzdrowiskowy został wskazany w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ obowiązującej na mocy Uchwały Nr XXX/406/21 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 29 marca 2021 r. W jego granicach znajdują się gminy dysponujące zasobami wód leczniczych: uzdrowiskowe Busko-Zdrój i Solec-Zdrój oraz Kazimierza Wielka (w trakcie budowy infrastruktury uzdrowiskowej) i Pińczów (starający się o wyznaczenie strefy uzdrowiskowej). Stąd też ww. gminy oraz powiaty: Buski i Kazimierski, wyraziły wolę współpracy w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Dnia 14 lipca 2021 r. podpisane zostało stosowne porozumienie, określające zasady współpracy dotyczące opracowania Strategii Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Podjęte zostały odpowiednie uchwały Rad Miejskich / Rad Gmin / Rad Powiatów.

Opracowanie: Anna Garlej
RSID UMiG w Busku-Zdroju