Dnia 16 grudnia 2021 r. w Domu Zdrojowym w Busku-Zdroju odbyło się robocze spotkanie Członków Porozumienia „Na Szlaku” z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego - Andrzejem Bętkowskim. Wśród obecnych na spotkaniu znaleźli się przedstawiciele poszczególnych gmin partnerskich. Gminę Busko-Zdrój reprezentowali: Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Michał Maroński, Pełnomocnik Burmistrza ds. inwestycji Tomasz Mierzwa, Gminę Chmielnik: Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Małgorzata Przeździk, Gminę Gnojno: Wójt Gminy Gnojno Zbigniew Janik, Gminę Pierzchnica: Burmistrz Miasta i Gminy Pierzchnica Stanisław Strąk, Gminę Raków: Wójt Gminy Raków Damian Szpak, Gminę Szydłów: Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz, Gminę Tuczępy: Wójt Gminy Tuczępy Jacek Wilk.

Zebranych powitał Burmistrz Waldemar Sikora, który w dalszej części swojego wystąpienia przybliżył założenia Porozumienia, motywy jego powstania oraz wspólne cele. Inicjatywa partnerska ma na celu wspólne aplikowanie o fundusze zewnętrzne, w tym unijne, które umożliwią rozwój południowej części województwa świętokrzyskiego. Wśród planowanych inwestycji znajdują się rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dostęp do edukacji zwłaszcza dla najmłodszych, ale również przedsięwzięcia turystyczne.

Wystąpienie Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego Dyskusja nad przedsięwzięciami strategicznymi Porozumienia Ponadlokalnego "Na Szlaku" Życzenia świąteczno-noworoczne

Burmistrz zapewnił, że działania te niewątpliwie przełożą się na wzmocnienie współpracy międzypartnerskiej, będą stanowić podstawę do osiągniecia wytyczonych celów i co najważniejsze przyniosą realne korzyści dla mieszkańców. Efektem ambitnych planów będzie dokument Strategii Ponadlokalnej, na podstawie którego partnerskie samorządy zamierzają ubiegać się min. o dofinansowania unijne. Obecnie Partnerzy są na etapie diagnozowania potrzeb i opracowywania diagnozy społeczno-gospodarczej.

Następnie głos zabrał Marszałek Andrzej Bętkowski, który podkreślił, że dobra strategia będzie gwarantem sukcesu, ponieważ powstało wiele partnerstw jak Miejskie Obszary Funkcjonalne, Obszary Strategicznej Interwencji, czy też porozumienia ponadlokalne. Każde z nich będzie aplikowało o środki, stąd też konkurencja będzie duża, a podział funduszy trudny. Zadeklarował również, że Zarząd Województwa stara się kierować środki, które posiada do rozdysponowania, tam, gdzie są dobre, przemyślane projekty.

Zebrani rozmawiali również o potrzebie zrównoważonego rozwoju, ponieważ mniejsze gminy, mają zupełnie inne potrzeby niż te, większe i bardziej rozwinięte. Przedstawiciele samorządów partnerskich przedstawili swoje pomysły, zaznaczyli również, że liczą na wsparcie ze strony Marszałka i Zarządu Województwa w realizacji tych zamierzeń. Zadeklarowali również, że Marszałek może liczyć na dobrą współpracę z partnerskimi samorządami, ponieważ „Na szlaku” jest wszędzie blisko.

Spotkanie zakończyły życzenia świąteczno-noworoczne, recital kolęd w wykonaniu Pawła Korepty oraz spacer po tężni i parku zdrojowym, na który zebranych zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Sporządziła: Anna Garlej