Dnia 01.06.2021 r w Chmielniku odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę sześciu gmin na rzecz opracowania i wdrażania „Strategii Ponadlokalnej dla Gmin: Busko-Zdrój, Chmielnik, Gnojno, Pierzchnica, Raków i Szydłów do roku 2030”. Gminę Busko-Zdrój na spotkaniu reprezentował Burmistrz Waldemar Sikora.

Przedstawiciele gmin zadeklarowali podjęcie działań dotyczących rozpoczęcia prac nad powstawaniem strategii ponadlokalnej, uzgodniono harmonogram prac. Dokument strategiczny zostanie opracowany w modelu partycypacyjnym i będzie podlegał konsultacjom, w tym z sąsiednimi gminami i ich związkami, lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, a zwłaszcza z mieszkańcami poszczególnych gmin. Gotowa strategia rozwoju ponadlokalnego zostanie przedłożona do przyjęcia przez rady gmin.

Wypracowany dokument umożliwi wspólne aplikowanie o środki w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Będzie to szansa na rozwój gmin, obszaru partnerstwa a tym samym regionu. Wpłynie to również na wzmocnienie współpracy samorządów. Założono, że współpraca będzie dotyczyła zadań z takich dziedzin jak: kultura, turystyka, edukacja, energetyka (gaz) oraz OZE. Korzyści z opracowania strategii ponadlokalnej to również wspieranie więzi międzysąsiedzkich, rozwijanie współpracy międzygminnej w zakresie usług publicznych i silniejszej współpracy samorządów z instytucjami lokalnymi.

W poszczególnych gminach podjęte zostały stosowne Uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia.