Finał dużej świętokrzyskiej ligi pływackiej - najstarsi buscy pływacy kończą rok zmagań w zawodach wojewódzkich17 listopada na Pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się ostatnia w tym roku - 6 Runda Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej. Grupa zawodników MUKS UNIA trenowana przez Zbigniewa Styczyńskiego i Adriana Szumilasa rywalizowała z 146 pływakami z 10 klubów województwa świętokrzyskiego. W zawodach wzięli również udział zawodnicy z klubów UKS TRI - Team Rumia i Morena Gdańsk.

Busko-Zdrój reprezentowali: Bartosz Gluzicki, Jan Lis, Maria Rusak, Milena Skoczylas, Maciej Służalski, Hubert Tomczyk i Miłosz Wiek.

Zawody były rozgrywane w 6 konkurencjach. W wyścigu na 100 m stylem motylkowym na najwyższym stopniu podium stanął Hubert Tomczyk (kategoria 14 lat). Bartosz Gluzicki (kategoria 12 lat) zajął trzecią pozycję. Maria Rusak uplasowała się na 5 miejscu (kat. Open / 15 lat i starsi).

Za dystans 200 m stylem grzbietowym Bartosz Gluzicki zdobył miejsce 2, Maria Rusak była tuż obok podium zajmując miejsce 4, jednak po walce na 200 m stylem zmiennym uplasowała się na trzeciej pozycji. Piąte miejsca, również w stylu zmiennym zdobyli Miłosz Wiek (kat. 12 lat) i Maciej Służalski (kat. Open / 15 lat i starsi).

W zmaganiach na dystansie 50 m stylem klasycznym trzeci był Jan Lis (kat. 14 lat). Zdobył on również 4 miejsce w wyścigu na dystansie 800 m stylem dowolnym.

W rankingu postępów zawodników MUKS UNIA zajmuje miejsce 4 co daje bardzo dobre rokowania na przyszłość. W punktacji klubowej usytuowani są na miejscu 6.

Natomiast w rocznej klasyfikacji indywidualnej XVII Edycji DŚLP w kategorii 14 latków Jan Lis jest na wysokim - 3 miejscu, Hubert Tomczyk - na 8. Wśród 12 - latków Miłosz Wiek zajmuje 6 miejsce, Bartosz Gluzicki - 9.

Trener MUKS UNIA Adrian Szumilas tak podsumowuje rok zmagań najstarszych zawodników klubu: "Osiągnięte wyniki to efekty ciężkiej i żmudnej pracy młodzieży. Pływanie jest trudnym sportem, gdzie przede wszystkim liczy się systematyczność. Wymaga on od zawodników poświęcenia swojego czasu i staje się całym ich życiem, które bardzo często zamyka się w składowych: basen - szkoła - basen - dom. Po zakończeniu zmagań w Dużej Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej intensywnie przygotowujemy się do Mistrzostw Polski 14 - latków, które odbędą się w połowie grudnia w Olsztynie. Sport kwalifikowany wymaga ogromnej determinacji i nakładów finansowych, ale uzyskane wyniki na poziomie ogólnopolskim są znakomitą promocją powiatu, miasta i gminy Busko-Zdrój."

W mijającym roku Duża Świętokrzyska Liga Pływacka rozgrywana była w 6 rundach odbywających się na różnych pływalniach województwa świętokrzyskiego, również w Busku-Zdroju. Udział w niej biorą pływacy 12 letni i starsi prezentując niezwykle wysoki poziom profesjonalnego pływania. W przyszłym roku do drużyny "Dużej Ligi" dołączą zawodnicy z rocznika 2007.

MUKS UNIA jest częściowo dotowany przez gminę Busko - Zdrój. Sponsorem buskich pływaków jest Dolina Nidy, Mieczysław Sas - Zakład Metalowo - Kotlarski SAS oraz Grupa PSB i Sklepy Mrówka.

Wszystkie aktualności klubu dostępne na fb: www.facebook.com/uniabusko

foto: Anna & Michał Skoczylas