Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Stanowisko

w sprawie ogłoszenia roku 2023 w województwie świętokrzyskim
Rokiem Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich

2023 rok stanowi szczególną datę z uwagi na przypadającą 80. rocznicę pacyfikacji Michniowa wsi, która stała się symbolem bestialskich represji na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej już w roku 2017 ustanowił nowe święto państwowe - 12 lipca - Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Niniejsze Stanowisko stanowi wyraz pamięci i hołd dla mieszkańców Michniowa, którzy w brutalny sposób zostali pozbawieni życia za pomoc niesioną partyzantom w czasie okupacji niemieckiej. 13 lipca 1943 r. Michniów praktycznie przestał istnieć. Wszystkie domy i zabudowania gospodarcze zostały spalone. Pozostali przy życiu mieszkańcy Michniowa znaleźli schronienie w okolicznych wioskach.

Od zakończenia wojny corocznie w dniach 12 i 13 lipca w Michniowie odbywają się uroczystości poświęcone ofiarom tej zbrodni. „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” - słowa Jana Pawła II, papieża Polaka, stały się mottem dla przyszłym pokoleń. Także w tym roku szczególnego jubileuszu 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa mieszkańcy świętokrzyskiego pamiętają o ofiarach.

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego ogłasza rok 2023 w województwie świętokrzyskim Rokiem Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich.