IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka BelonaW dniach 20 – 22 maja 2016 roku odbyła się dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina". Organizatorem imprezy było Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Festiwal odbywa się co roku. Głównym celem organizatorów jest propagowanie muzyki niszowej, jaką jest poezja śpiewana oraz przybliżenie sylwetki Wojtka Belona, artysty który był związany z Buskiem.

Pierwszego dnia Festiwalu, w ramach Koncertu Konkursowego, zaprezentowały się zespoły Latający Dywan, Na Szlaku, Drabina Jakuba, Bez Zgrzytu oraz soliści Andrzej Marczyński, Tomasz K. Lewandowski, Piotr Kędziora, Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ. Nagroda Grand Prix, ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój i statuetka „Wiecznego Wędrowca", ufundowana przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury, powędrowała do Piotra Kędziory ze Starachowic, I Nagrodę, ufundowaną przy wsparciu finansowym Starosty Buskiego, zdobył zespół Drabina Jakuba z Krakowa, II Nagroda, ufundowana przy wparciu finansowym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, przypadła w udziale zespołowi Na Szlaku z Chorzowa, III Nagrodą, ufundowaną przy wsparciu finansowym Stanisława Bisztygi Przyjaciela Festiwalu, uhonorowano Piotra Kędziorę ze Starachowic, którego utwór „Architektura" zwyciężył także w głosowaniu Internautów. Nagroda Internautów została ufundowana przy wsparciu finansowym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nagrodę Publiczności, ufundowaną przy wsparciu finansowym Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., zdobył zespół „Latający Dywan" z Milanówka.

IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka BelonaDrugi dzień imprezy to spływ kajakowy z Wiślicy do Nowego Korczyna. Ta atrakcja szczególnie spodobała się uczestnikom Festiwalu. Wieczorem, w Synagodze w Nowym Korczynie odbył się koncert Zespołu Piosenki Poetyckiej „JAK", zespołu „Mimo Wszystko" oraz Pauliny Bisztygi z zespołem.

Trzeci, ostatni dzień Festiwalu to Koncert Laureatów oraz występ wieńczący imprezę Koncert Gwiazdy Festiwalu Macieja Maleńczuka. Oba wydarzenia dostarczyły widzom niezapomnianych emocji i w piękny sposób zakończyły IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina".

Kacper Podsiedlik
Foto: Piotr Kaleta