Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Patronaty Burmistrza

Buskie Stowarzyszenie „Pro Memoria", 6 sierpnia podczas pikniku historycznego dla mieszkańców gminy zorganizowało inscenizacje historyczne z czasów II Wojny Światowej.

Busko historycznie Busko historycznie

Inscenizacje odegrano na ulicy 1 Maja w części uzdrowiskowej Buska-Zdroju. Widzowie obejrzeli „Zamach na Petersa" przedstawiający jak wyglądało wykonanie wyroku śmierci na zastępcy szefa SIPO Maksie Petersie, znanym z okrutnego torturowania więźniów oraz Powstanie Warszawskie, najkrwawsze w dziejach II Wojny Światowej i najbardziej tragiczne w skutkach.

wiecej

27 maja 2017 r. w sołectwie Zwierzyniec odbył się pierwszy w historii gminy Busko-Zdrój „Turniej Sołtysów".

Turniej sołtysów w Gminie Busko-ZdrójTurniej sołtysów w Gminie Busko-Zdrój

Do Turnieju zgłosiło się 27 najodważniejszych sołtysów z naszej gminy.

Pierwszym zadaniem, jakiemu musieli sprostać zawodnicy było zbieranie podatku. Kolejne wyzwania to: pisanie podania do właściwej instancji, ubijanie masła, piany z jajek, szatkowanie kapusty. Zmaganiom sołtysów towarzyszył głośny aplauz kibiców. Różnorodność kolejnych konkurencji, m.in. skakanie w worku, zbieranie ziemniaków, przeciąganie liny, zwijanie asfaltu czy taniec polka na przetaku, gwarantowała dobrą zabawę zebranej publiczności.

„Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS?" – to konkurs powiatowy organizowany co roku 1 grudnia w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, przy współpracy wielu instytucji.

Sprawdzili swoją wiedzęSprawdzili swoją wiedzę Sprawdzili swoją wiedzę 

W eliminacjach na etapie powiatowym wzięło udział 20 uczniów z 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród tych pierwszych największa ilość punktów uzyskało Samorządowe Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie, II miejsce zajęło Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, a III Gimnazjum nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Ratajach Słupskich. Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespół Szkół Ponadgimnazjlanych nr 1 w Busku-Zdroju. Kolejno na podium stanęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju.

Open Polish Dance Cup po raz trzeci w Busku-Zdroju23 października na scenie teatralnej w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Otwarty Puchar Polski W Tańcu Nowoczesnym- „ III Open Polish Dance Cup – Busko-Zdrój 2016". Organizatorami byli: Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Fundacja Perfekta Dance oraz Perfekta Dance Academy- Szkoła Tańca Sylwany Mazur.

Turniej oceniało sześciu sędziów Polskiej Federacji Tańca o najwyższej krajowej klasie sędziowskiej w składzie: Cichocki Leszek- Warszawa, Konrad Dąbski –Lublin, Zbigniew Bujakowski – Piotrków Trybunalski, Robert Jędrzejczyk – Radom, Michał Gawron – Warszawa, a przewodniczył Sędzia Główny z międzynarodową licencją sędziowską – Andrzej Łukomski -Radom. Turniej poprowadziła Anna Jamiołkowska- sędzina oraz choreograf oraz z Gdyni. Tancerze walczyli w stylach: Jazz Dance, Show Dance, Hip-Hop, Disco Dance – w każdym stylu wystąpiły zespoły, małe grupy (do 7 osób), duety oraz soliści z podziałem na poziomy zaawansowania oraz oczywiście wiek- począwszy od najmłodszej kategorii do lat 7, przez kategorie do 11 lat, 12-15 lat, 16-30 lat, aż do seniorów - 31 i więcej lat.

Pierwszaki ze szkól z terenu gminy Busko-Zdrój 7 października uczestniczyły w projekcie „Pierwszaki-zdrowo i bezpiecznie do szkoły".

Bezpiecznie do szkoły Bezpiecznie do szkoły

Postacie Jeżyka Edka, Chichodimka, Dinoludka, Mrówki, Delfina razem z dziećmi śpiewały, tańczyły i zapraszały do wspólnej zabawy. Radości nie było końca. Wszystkie piosenki, wierszyki miały edukacyjny charakter. Informowały o tym jak zachować bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach. Wśród gości był także Henryk Radosz zastępca burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój.

W dniach 30 września – 1 października w Busku-Zdroju miały miejsce Spotkania z Kulturą Żydowską. Okazją ku temu była renowacja żydowskiego cmentarza w mieście.

XIV Spotkanie z Kulturą ŻydowskąXIV Spotkanie z Kulturą ŻydowskąXIV Spotkanie z Kulturą ŻydowskąXIV Spotkanie z Kulturą Żydowską

"Tygiel Kultur" po raz drugiZakończyła się II Edycja Muzycznego Festiwalu "Tygiel Kultur" w Busku – Zdroju. Festiwal skierowano do wszystkich miłośników muzyki, którzy poszukują nowej jakości, połączenia muzyki instrumentalnej oraz wpływów różnych kultur. Artyści zaprezentowali muzykę w zróżnicowanych formach, łącząc klasykę, jazz, folklor i muzykę elektroniczną, zostawiając także miejsce na improwizację.

Wydarzenie rozpoczęło się 30 sierpnia 2016r. od warsztatów muzycznych dla uczniów szkół muzycznych, które poprowadził kompozytor, pianista Łukasz Mazur.
Ojcem chrzestnym muzycznego „Tygla Kultur" w Busku - Zdroju, jest Grzech Piotrowski - saksofonista, kompozytor, producent muzyczny. Twórca międzynarodowego projektu "WORLD ORCHESTRA"

Rozmawiali o uzdrowiskachW piątek, 17 czerwca 2016 r. zakończyła się międzynarodowa konferencja pn. „Czy srebrna gospodarka może być złota" zorganizowana przez Klaster „Uzdrowiska Świętokrzyskie". Patronem wydarzenia był m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Trzydniowe spotkania, które już po raz trzeci odbywały się w Busku i Solcu-Zdroju miały na celu promocję tutejszych usług uzdrowiskowych oraz nawiązywanie nowych kontaktów gospodarczych w sektorze turystyki prozdrowotnej. Podobnie jak w latach ubiegłych cieszyły się one dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, mediów i władz samorządowych regionu.

Oprócz piątkowej konferencji, przygotowano szereg dyskusji branżowych, które poprowadzili zagraniczni eksperci z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec i Ukrainy.

Rozmawiano m.in. o tym jak dotrzeć z ofertą uzdrowisk świętokrzyskich do klientów międzynarodowych oraz jak skutecznie ją kształtować aby stały się rozpoznawalną marką w Europie.

IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka BelonaW dniach 20 – 22 maja 2016 roku odbyła się dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina". Organizatorem imprezy było Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Festiwal odbywa się co roku. Głównym celem organizatorów jest propagowanie muzyki niszowej, jaką jest poezja śpiewana oraz przybliżenie sylwetki Wojtka Belona, artysty który był związany z Buskiem.

Pierwszego dnia Festiwalu, w ramach Koncertu Konkursowego, zaprezentowały się zespoły Latający Dywan, Na Szlaku, Drabina Jakuba, Bez Zgrzytu oraz soliści Andrzej Marczyński, Tomasz K. Lewandowski, Piotr Kędziora, Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ. Nagroda Grand Prix, ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój i statuetka „Wiecznego Wędrowca", ufundowana przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury, powędrowała do Piotra Kędziory ze Starachowic, I Nagrodę, ufundowaną przy wsparciu finansowym Starosty Buskiego, zdobył zespół Drabina Jakuba z Krakowa, II Nagroda, ufundowana przy wparciu finansowym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, przypadła w udziale zespołowi Na Szlaku z Chorzowa, III Nagrodą, ufundowaną przy wsparciu finansowym Stanisława Bisztygi Przyjaciela Festiwalu, uhonorowano Piotra Kędziorę ze Starachowic, którego utwór „Architektura" zwyciężył także w głosowaniu Internautów. Nagroda Internautów została ufundowana przy wsparciu finansowym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nagrodę Publiczności, ufundowaną przy wsparciu finansowym Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., zdobył zespół „Latający Dywan" z Milanówka.

II Marsz Ktyński14 kwietnia, w czwartek, odbył się w Busku – Zdroju II Marsz Katyński. Tuż po godz. 13.00 gimnazjaliści z Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju, ubrani w mundury polskich żołnierzy z roku 1939, udali się na ul. 1 Maja, kolumną, taką jaką szli na mobilizację polscy oficerowie.

Symboliczne pożegnanie żołnierzy z ich rodzinami (matkami, żonami, siostrami, dziećmi) miało miejsce obok Pensjonatu „Sanato", skąd we wrześniu 1939 roku wyruszył na wojnę i już z niej nie powrócił Eugeniusz Budzyński, naczelny lekarz uzdrowiskowy w Państwowym Zakładzie Zdrojowym w Busku-Zdroju, major Wojska Polskiego,  zamordowany w Katyniu. Przed rozpoczęciem Marszu uczeń klasy III gimnazjum przeczytał list, który napisał w Kozielsku w 1939 roku E. Budzyński do rodziny.

Trasa prowadziła przez park zdrojowy, następnie aleją Mickiewicza, przed budynek ZPO nr 1 w Busku – Zdroju. Marsz prowadzili uczniowie przebrani w mundury NKWD.