II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918".25 kwietnia br., w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników II edycji Buskiego Konkursu Historycznego. W tym roku temat prac brzmiał "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918".

Konkurs skierowany był do młodzieży szkolnej, w trzech kategoriach wiekowych: uczniów szkoły podstawowej klasy IV-VI, gimnazjów i szkoły ponadgimnazjalnych. Uczestnicy musieli samodzielnie przygotować pracę w formie pisemnej lub prezentację multimedialną. Zgodnie z regulaminem konkursu, przedmiotem prac mogła być postać wybranego działacza niepodległościowego, dowódcy, oddziału, żołnierza czy formacji zbrojnej. Praca mogła dotyczyć także wybranego wydarzenia lub bitwy z udziałem Polaków, jak i działań dyplomatycznych. W konkursie, wzięło łącznie udział 42 uczniów.

Konkurs zorganizowany był przez Społeczny Komitet Buskiego Konkursu Historycznego we współpracy z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej przy parafii NP NMP w Busku-Zdroju, Oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Busku-Zdroju, Związku Strzeleckiego „Strzelec" oraz Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju.

Uroczystość rozpoczął Adrian Szczerba, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu. Odczytanie zwycięzców oraz rozdanie nagród poprzedził występ artystyczno-historyczny przygotowany przez młodzież z grupy teatralnej „Pegaz" działającej przy Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 pod czujnym okiem p. Marii Nogaś i Marzeny Nogi. Przedstawienie miało charakter patriotyczny, w czasie jego trwania rozdawane były kopie tekstów utworów, do wspólnego śpiewania z widownią. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami.

II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918".II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918".

Po występie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie dyplomów laureatom trzech pierwszych miejsc z każdej kategorii wiekowej. Dzięki licznym sponsorom finaliści otrzymali cenne nagrody m.in. tablety, gry planszowe, książki, plakaty, koszulki, wlepki patriotyczne, czasopisma historyczne, a także prenumeraty miesięcznika „Historia Do Rzeczy" oraz magazynu historycznego „Mówią Wieki".

Pozostali laureaci także zostali nagrodzeni, otrzymując tablety, aparaty cyfrowe, książki, gry planszowe, koszulki, wlepki patriotyczne, czasopisma i magazyny historyczne, plakaty. Wszystko to było możliwe dzięki sponsorom konkursu: Uzdrowisku Busko-Zdroju S.A., p. Mieczysławowi Sasowi, firmom Surge Polonia oraz Red is Bad, a także dzięki jego patronom: Staroście Buskiemu Jerzemu Kolarzowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Buska-Zdroju Waldemarowi Sikorze, Instytutowi Pamięci Narodowej, Fundacji Niepodległość oraz Polskiemu Towarzystwu Historycznemu.

Zwycięzcami Konkursu zostali:
w kategorii szkół podstawowych:
I – Anna Błach z PSP w Nowym Korczynie,
II – Kamil Kumor z SP nr 2 w Busku-Zdroju,
III – Julia Pasternak z SP nr 2 w Busku_Zdroju,

w kategorii szkół gimnazjalnych:
I – Jakub Eliasz z Gimnazjum nr 2 w Ratajach Słupskich
II – Mateusz Fąfara z Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
III – Małgorzata Pasek z Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I – Dominika Kornaś z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku Zdroju
II – Michał Zarębski z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie
III Robert Kądzielawa z Technikum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gry planszowe „111" ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz zestaw wlepek „Bohaterowie Wyklęci" od firmy Red is Bad, a także najnowszy numer magazynu „Historia Do Rzeczy" oraz magazyn historyczny „Mówią Wieki".

Następnie głos zabrali Gerald Jakubowski – przedstawiciel sponsora Uzdrowisko Busko-Zdroju S.A., poseł na Sejmu RP p. Krzysztof Lipiec, który wręczył finalistom dodatkowe upominki w postaci książki z osobistą dedykacją.

Na koniec uroczystości Adrian Szczerba w imieniu organizatorów konkursu, podziękował młodzieży za zaangażowanie i przygotowanie prac konkursowych, sponsorom za ufundowanie tak wielu wspaniałych nagród, oraz gościom za przybycie i uświetnienie gali finałowej.

Następny konkurs już za rok.

II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918". II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918". II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918". II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918". II Buski Konkurs Historyczny - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918".