10 grudnia miała miejsce XIX edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „Ponidzie 2015", którego stolicą niezmiennie jest miasto Busko-Zdrój.

Busko-Zdrój fotograficzną „stolicą” województwaTradycyjnie pierwsza część wystawy zatytułowana „Moja prezentacja" odbyła się w Galerii „Zielona" BWA, gości powitali Piotr Kaleta kurator i pomysłodawca przeglądu oraz Bogdan Ptak kierownik galerii.

- Przegląd „Ponidzie" jest jedyny w swoim rodzaju, bowiem jego przewodnią ideą jest zachęcenie do fotografowania i rejestrowania rzeczywistości za pomocą zdjęcia – powiedział Piotr Kaleta, dodając, że wspólnym mianownikiem dla wszystkich uczestników wystawy jest radość dzielenia się z innymi swymi fotograficznymi odkryciami i emocjami zawartymi w pracach.

Forma przeglądu nie ogranicza nikogo. Każdy może wystawić swoje prace bez względu na to czy jest doświadczonym fotografikiem czy amatorem. Dzięki temu w jednym czasie i jednym miejscu wystawione są prace, których, jak czytamy we wstępie do katalogu Stanisławy Zacharko (kierownika kieleckiego BWA), największą wartością jest indywidualizm spojrzenia, odkrywczość i autorska interpretacja.

Druga część przeglądu na którą składały się wystawy „Odkrywamy Ponidzie" i „Piękno Parków Krajobrazowych Ponidzia" zaprezentowana została w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. W tej części Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych nagrodził najlepsze prace konkursowe dotyczące piękna parków krajobrazowych Ponidzia. Rozstrzygnięty został VI Konkurs Fotograficzny na Zdjęcie Roku „Busko-Zdrój" portret miasta", którego zwycięzcą został Arkadiusz Sierpina. Z rąk burmistrza Waldemara Sikory laureat otrzymał czek na 1.000 zł.

– Przegląd Fotograficzny „Ponidzie" rozrasta się z roku na rok, ma już swoich stałych uczestników, ale też nie brakuje nowych adeptów tej sztuki. Cieszy fakt, że wciąż odkrywane są nieodkryte dotąd zakątki naszego miasta – podkreślił burmistrz, dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przeglądu.

Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny „Ponidzie 2015" jest największą wystawą fotograficzną w województwie świętokrzyskim, w tym roku wzięło w niej udział 143 uczestników.

W dziewiętnastej edycji przeglądu dominowały prace przedstawiające pejzaże z różnych stron świata, o różnej strukturze, barwie, oryginalnej architekturze, są też portrety ludzi i prace o charakterze abstrakcyjnym, mikro i makro-fotografie.

Wystawą autorską w holu głównym BSCK zatytułowaną „Grace#Land", czyli „kraj pełen wdzięku" zaprezentował się mieszkańcom Buska-Zdroju Wojciech Gepner – członek ZPAF, laureat licznych konkursów fotograficznych.

Wystawy zarówno w Galerii „Zielona"BWA oraz w BSCK obejrzeć można do 23 stycznia 2016 roku.

Tekst i foto EHR