Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju informuje, że do 31 sierpnia br., cudzoziemcy, którym numer PESEL ze statusem UKR został nadany na podstawie oświadczenia, są obowiązani do potwierdzenia swojej tożsamości   w dowolnym organie gminy na podstawie ważnego dokumentu podróży (paszportu).

Na podstawie art. 25 ust 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2026 r., o wygaszeniu rozwiązań wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw cudzoziemiec, któremu numer PESEL ze statusem UKR został nadany na podstawie oświadczenia, jest obowiązany do potwierdzenia swojej tożsamości   w dowolnym organie gminy na podstawie ważnego paszportu.

Niedopełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 25 ustawy, będzie skutkowało zmianą statusu UKR na status NUE z dniem 1 września br.

Szczególną uwagę powinni zwrócić opiekunowie dzieci posiadających status UKR, czy tożsamość małoletnich została potwierdzona na podstawie ważnego dokumentu podróży.

W przypadku braku ważnego dokumentu beneficjent ochrony czasowej powinien pilnie zwrócić się do właściwej placówki konsularnej Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu uzyskania paszportu.