Burmistrz Miasta i Gminy w Busku-Zdroju przypomina o obowiązku wymiany dowodu osobistego w następujących przypadkach:

• zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym /np. zmiana nazwiska, adresu;
  • uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby;
  • upływu terminu ważności dowodu osobistego; /wniosek należy złożyć miesiąc przed terminem ważności wskazanym na blankiecie dowodowym/;
  • utraty dokumentu.

Dowód osobisty podlega unieważnieniu:

• z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego;
  • z dniem utraty obywatelstwa polskiego przez jego posiadacza;
  • z dniem zgonu jego posiadacza;
  • z dniem upływu ważności dowodu osobistego;
  • po upływie 3 miesięcy od zmiany danych zamieszczonych w dowodzie osobistym w przypadku nie złożenia wniosku i odebrania nowego dokumentu tożsamości.

W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin złożenia nowego wniosku i odebrania nowego dokumentu wynosi 4 miesiące.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego należy złożyć osobiście. Osobiście należy również odebrać dowód. Nie jest możliwe złożenie wniosku oraz odbiór dokumentu za pośrednictwem pełnomocnika czy też polskiego konsula poza granicami kraju.

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.