W dniu 14 marca 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie Partnerów Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój (MOF Busko-Zdrój), w skład którego wchodzą Gmina Busko-Zdrój oraz Gmina Stopnica. Na zaproszenie Gminy Busko-Zdrój - Lidera Porozumienia MOF Busko-Zdrój w spotkaniu uczestniczył Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - Jacek Sułek.

Projekty Strategiczne MOF Busko-Zdrój Projekty Strategiczne MOF Busko-Zdrój

Zebranych powitał Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora. Burmistrz zaprezentował zaawansowanie prac nad Strategią rozwoju MOF Busko-Zdrój. Powstający dokument określa kierunki długofalowego rozwoju obszaru strategicznej interwencji, poprzez dążenie do osiągnięcia celów strategicznych, tj.: „Wysoka jakość życia mieszkańców” oraz „Silna gospodarka lokalna”. Strategia umożliwi skorzystanie z nowych instrumentów polityki regionalnej w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Burmistrz wskazał na aktywną partycypację społeczną mieszkańców obszaru na poszczególnych etapach powstawania Strategii. Przedstawił również założenia projektów strategicznych, zwłaszcza tych, które Partnerzy zdecydowali przedstawić do Kontraktu Programowego Województwa Świętokrzyskiego. Są to:

• Poprawa jakości i dostępności komunikacyjnej w oparciu o zrównoważoną, multimodalną mobilność miejską;
  • Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój kultury w celu wzmocnienia atrakcyjności turystycznej obszaru.

Podczas spotkania Dyrektor Jacek Sułek odpowiedział na wiele pytań, istotnych dla Partnerów Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój. Podkreślił również, że wypracowane projekty strategiczne, które Partnerzy chcą zgłosić do Kontraktu Programowego powinny być zintegrowane oraz partnerskie. Dyrektor przedstawił możliwości aplikowania o środki w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, które ostatecznie rozstrzygną się po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską.

Projekty Strategiczne MOF Busko-Zdrój Projekty Strategiczne MOF Busko-Zdrój

Przypomnijmy, że Miejski Obszar Funkcjonalny Buska-Zdroju został wskazany w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ obowiązującej na mocy Uchwały Nr XXX/406/21 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 29 marca 2021 r. i obejmuje miasto rdzeniowe Busko-Zdrój oraz gminy miejsko-wiejskie: Busko-Zdrój (obszar wiejski) i Stopnicę. Rady Miejskie wymienionych samorządów podjęły stosowne uchwały w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy między gminami celem współdziałania w ramach MOF Busko-Zdrój oraz przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju. Na mocy uchwał w dniu 16 czerwca 2021r. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Stopnica podpisali Porozumienie w sprawie współpracy gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny.

Opracowanie: RSID UMiG w Busku-Zdroju