Święto Niepodległości 11 ListopadaObchody Narodowego Święta Niepodległości w Busku- Zdroju rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, koncelebrowaną przez księży: dziekana - prałata Marka Podymę, ks. proboszcza Tadeusza Szlachtę, ks. proboszcza Mariana Janika oraz ks. wikariusza Adama Paciucha.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta. Wśród nich orkiestra dęta Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, formacja mażoretek, grupa zuchów i harcerzy ZHP, poczty sztandarowe, delegacje samorządów, szkół, służb mundurowych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, instytucji i zakładów pracy.

Pod pomnikami przy budynku Galerii Sztuki BWA ,,Zielona” złożono biało - czerwone kwiaty, m.in. na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp pomników Męczeństwa oraz Żołnierzy Batalionów Chłopskich, a następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Otworzył ją burmistrz Waldemar Sikora, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Mówił między innymi o szacunku do wolności, do Niepodległej Ojczyzny, o którą walczyli nasi przodkowie, przelewając krew i niosąc ofiarę życia. Wspominał przy tej okazji słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, które powtórzył dwukrotnie: ,, Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

Święto Niepodległości 11 Listopada Święto Niepodległości 11 Listopada Święto Niepodległości 11 Listopada

Po przemówieniu burmistrza odczytano list Anny Krupki, Wiceministra Sportu i Turystyki. Kilka słów wygłosił również honorowy obywatel miasta prof. Krzysztof Bielecki.

Punktualnie o godzinie 12:00 uczestnicy obchodów zaintonowali Mazurka Dąbrowskiego, w ramach akcji ,,Niepodległa do Hymnu”. Na zakończenie wystąpiły buskie mażoretki oraz grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku- Zdroju.