Open Polish Dance Cup po raz trzeci w Busku-Zdroju23 października na scenie teatralnej w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Otwarty Puchar Polski W Tańcu Nowoczesnym- „ III Open Polish Dance Cup – Busko-Zdrój 2016". Organizatorami byli: Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Fundacja Perfekta Dance oraz Perfekta Dance Academy- Szkoła Tańca Sylwany Mazur.

Turniej oceniało sześciu sędziów Polskiej Federacji Tańca o najwyższej krajowej klasie sędziowskiej w składzie: Cichocki Leszek- Warszawa, Konrad Dąbski –Lublin, Zbigniew Bujakowski – Piotrków Trybunalski, Robert Jędrzejczyk – Radom, Michał Gawron – Warszawa, a przewodniczył Sędzia Główny z międzynarodową licencją sędziowską – Andrzej Łukomski -Radom. Turniej poprowadziła Anna Jamiołkowska- sędzina oraz choreograf oraz z Gdyni. Tancerze walczyli w stylach: Jazz Dance, Show Dance, Hip-Hop, Disco Dance – w każdym stylu wystąpiły zespoły, małe grupy (do 7 osób), duety oraz soliści z podziałem na poziomy zaawansowania oraz oczywiście wiek- począwszy od najmłodszej kategorii do lat 7, przez kategorie do 11 lat, 12-15 lat, 16-30 lat, aż do seniorów - 31 i więcej lat.

Zawody miały zasięg ogólnokrajowy, udział wzięło ok 700 uczestników z całej Polski, wystąpili także gospodarze- Perfekta Busko-Zdrój. Zespoły walczyły o nagrodę główną- GRAND PRIX – 1000 zł od Burmistrza, a soliści o GRAND PRIX SOLO – Tablet od Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. oraz 200 zł od Fundacji Perfekta Dance.

Zmagania trwały cały dzień, w pierwszej części odbyły się rundy kwalifikacyjne oraz konkurencje solo i duetów. Po południu odbyła się Gala Finałowa – zmagania finałowe zespołów i małych grup. Gale uroczyście otworzył pan Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego, gości z całej Polski przywitała także Pani Agata Binkowska – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Odbyła się także uroczysta parada startujących szkól tańca, a później już tylko walka o najwyższe trofea. Rozdano: ponad 60 pucharów, 500 medali, 700 dyplomów, 80 nagród rzeczowych od sponsorów oraz nagrody główne. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora wręczył Grand Prix zespołowi Iskierka z Łańcuta, a Marcin Piróg –Prezes Fundacji Perfekta Dance i Iza Kuc – Uzdrowisko Busko-Zdrój – Grand Prix Solo tancerce z zespołu Sound & Base z Warszawy.

Świetnie zaprezentowali się gospodarze, zdominowali kategorie jazz i show dzieci do 7 i do 11 lat, zdobywając:

W kategoriach zespoły:
1 miejsce Formacje Jazz do 11 lat - Perfekta 2 Busko-Zdrój
1 miejsce Formacje Balet do 7 lat – Perfekta Baby Balet Busko-Zdrój
2 Miejsce Formacje Show do 11 lat – Perfekta 3 Busko-Zdrój
2 miejsce Produkcje – Perfekta 4 Busko-Zdrój- debiut
2 miejsce Formacje jazz do 7 lat – Perfekta 5 Busko-Zdrój
2 Miejsce Formacje show 12-15 lat – Perfekta 1 Busko-Zdrój

W kategoriach małe grupy:
1 miejsce jazz do 11 lat - Perfekta Busko-Zdrój Dzieci 1
2 miejsce jazz 12 -15 lat – Perfekta Busko-Zdrój Juniorzy
2 miejsce jazz do 7 lat – perfekta Busko-Zdrój Dzieci 2
3 miejsce show do 11 lat – Perfekta Busko-Zdrój Dzieci 3

W kategoriach solo:
1 miejsce show do 7 lat zaawansowani – Marianna Kaczor
1 miejsce Jazz do 7 lat – Weronika Kuc
1 miejsce show do 7 lat początkujący – Ola Malczyk
2 miejsce Jazz do 7 lat – Julia Kubala
2 miejsce show do 7 lat zaawansowani – Alicja Fortuna
3 miejsce show do 7 lat zaawansowani – Sara Zdziebło
3 miejsce show do 7 lat początkujący – Zuzanna Kowalska
3 miejsce show do 11 lat początkujący – Maja Wiekiera
3 miejsce show do 11 lat zaawansowani – Maria Janeczek
4 miejsce Show do 11 zaawansowani - Chmielewska Patrycja
4 miejsce Show do 11 średniozaawansowani – Zofia Segda
4 miejsce Jazz do 11 średniozaawansowani - Nikola Dudek
4 miejsce Jazz do 11 początkujący – Agata Wacławik, Joanna Troń
4 miejsce Show 12- 15 lat – Ola Dudek

Zawody taneczne rozegrano pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Starosty Buskiego, Wojewody Świętokrzyskiej oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Licencję oraz patronat nadała Polska Federacji Tańca, a rywalizację przeprowadzono w oparciu o międzynarodowe przepisy International Dance Organization.