VI Powiatowy Konkurs Piosenki EuropejskiejZnane i lubiane hity z europejskich list przebojów rozbrzmiewały w ubiegły czwartek w sali widowiskowej BSCK podczas kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Europejskiej, którego organizatorem już od sześciu lat jest Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju.

Przygotowaniem i koordynacją tego ogromnego przedsięwzięcia zajmują się nauczycielki z SG nr 1 Katarzyna Siemińska – Woźniak i Monika Deręgowska – Rajczak. Konkurs cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród szkół podstawowych i gimnazjów naszego powiatu.

W szóstej edycji konkursu wzięło udział 140 uczniów reprezentujących 13 szkół podstawowych i 5 gimnazjów powiatu buskiego. Reprezentacje poszczególnych szkół wykonywały dowolnie wybrany utwór w jednym z języków europejskich.

Miłym zaskoczeniem był fakt, że oprócz najpopularniejszego obecnie języka angielskiego mogliśmy usłyszeć piosenki w języku niemieckim, rosyjskim, francuskim, polskim, a nawet włoskim. Ocenie podlegały: warsztat wokalny, forma przekazu, choreografia, poprawność językowa, osobowość, poczucie rytmu, dykcja i muzykalność wykonawców.

VI Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej VI Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej VI Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej VI Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej

W jury zasiedli: przewodniczący - Radosław Czajka – artysta muzyk, nauczyciel w państwowej Szkole muzycznej Busku – Zdroju i Pińczowie, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wiślicy, Alicja Bednarska przedstawiciel Uzdrowiska Busko – Zdrój, S. A., Organizatorka festiwalu Lato z Chopinem i Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz, Tomasz Śledź – muzyk, wicedyrektor BSCK, Katarzyna Stefańska – magister filologii angielskiej, wykładowca i egzaminator na Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Członkowie jury mieli nie lada problem z wybraniem laureatów, gdyż uczestnicy zaprezentowali niebywale wysoki poziom artystyczny. Zarówno przedstawiciele szkół podstawowych, jak i gimnazjów zachwycili widzów i jurorów swoją muzykalnością, obyciem scenicznym, wspaniałą choreografią i barwnymi strojami. Dzięki temu konkursowi na scenie BSCK mają szansę zabłysnąć talenty wokalne zarówno z większych miast, jak i małych wiosek naszego powiatu, a występ na prawdziwej scenie przed tak liczną publicznością jest dla nich niezapomnianym przeżyciem. Koordynatorzy konkursu, wraz z uczniami klas trzecich SG nr 1, jak co roku zadbali o to, by cała impreza przebiegała sprawnie, a każdy uczestnik mógł po wyczerpującym występie zregenerować swe siły przy słodkim poczęstunku. Dzięki hojnym sponsorom wszyscy młodzi artyści otrzymali zestaw upominków, a zwycięzcy nagrody książkowe i puchary jako nagrodę za trud włożony w przygotowanie do konkursu.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój i Starosta Buski. Patronat Medialny: Ponidzie.TV oraz Tygodnik Ponidzia.

Laureaci tegorocznego konkursu:
Kategoria Szkoły Podstawowe I – III:
I miejsce Emilia Lech Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Stopnicy op. Renata Cesarz
II miejsce Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku – Zdroju op. Marzena Chodór
III miejsce Nikola Kaleta, Natalia Kaszuba, Nikola Łuczyńska Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wiślicy op. Edyta Wojtaszek, Edyta Gocyk, Ewa Gaweł, Anna Majcher

Wyróżnienia:
Alessia Sazio Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich op. Monika Surdel
„Świętokrzyskie skład" Pierwsza Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Busku – Zdroju op. Joanna Zawora Agnieszka Kozioł
„Sparks" ZPO Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach op. Małgorzata Górewicz, Dorota Kozieł – Kwaśniewska
Weronika Justyniarska Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu op. Beata Puszyńska Dorota Dulnik
„Sunrise" Szkoła Podstawowa w Dobrowodzie op. Urszula Wiśniewska
Renata Bugdalska
Mateusz Gąsior Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku – Zdroju op. Dorota Mrożek

Kategoria Szkoły Podstawowe IV – VI:
I miejsce Maja Błasińska Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku – Zdroju op. Anna Plewa, Paulina Futrzyńska
II miejsce Eliza Szczepaniak Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich op. Monika Surdel
III miejsce Piotr Nowak Szkoła Podstawowa w Dobrowodzie op. Urszula Wiśniewska

Jakub Szymczyk Szkoła Podstawowa w Siesławicach op. Dorota Wleciał
„The Friends" ZPO Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach op. Dorota Kozieł – Kwaśniewska, Małgorzata Górewicz

Kategoria Gimnazja:
I miejsce Jan Ciepluch Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku – Zdroju op. Paulina Futrzyńska, Anna Plewa
II miejsce Zespół „Dammer" Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku – Zdroju op. Beata Lewandowska
III miejsce Dominika Barylak Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Wiślicy op. Edyta Wojtaszek Magdalena Kochańska

„Shokers" Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku – Zdroju op. Martyna Janik
Magdalena Skwark Samorządowe Gimnazjum w Podgajach op. Jolanta Sagan.