WERNISAŻ W BSCK13 marca 2015 roku w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się wernisaż. Był on zwieńczeniem Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego BUSKO – ZDRÓJ PERŁĄ ZDROWIA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO.

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju. Jego koordynatorkami były: Barbara Wnuk - Spirowska i Grażyna Kopacz – Sowa.

Honorowy Patronat nad Konkursem objęli: Starosta Powiatu Buskiego – Jerzy Kolarz, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój- Waldemar Sikora, Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A." Wojciech Legawiec. Sponsorami nagród byli wspomniani już Jerzy Kolarz, Waldemar Sikora, Wojciech Legawiec oraz Rada Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju.

Konkurs miał zasięg wojewódzki, a jego główny cel to promowanienaszego miasta Buska-Zdroju jako uzdrowiska, które łączy tradycje z nowoczesnością i innowacyjnością. Konkurs był też znakomitą okazją do tego, by rozwijać kreatywność plastyczną i literacką, pobudzać ciekawość i otwartość na świat dzieci i młodzieży. Pozwolił również na wyłonienie talentów i zmotywował nauczycieli do podejmowania działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.

WERNISAŻ W BSCKWERNISAŻ W BSCK

Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa świętokrzyskiego i składał się z dwóch części: plastycznej i literackiej. Uczniowie ze szkoły podstawowej mieli wykonać ilustrację związaną z leczeniem uzdrowiskowym w Busku-Zdroju lub napisać autorski wiersz , zagadkę również na ten temat. Zadaniem gimnazjalistów było wykonanie plakatu reklamującego leczenie uzdrowiskowe w Busku-Zdroju lub i napisanie hasła reklamowego.

Napłynęło łącznie 268 prac (w tym 186 to ilustracje i plakaty) z 13 szkół: Gimnazjum Integracyjne nr 4 w Kielcach, Szkoła Podstawowa w Pacanowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w ZSO w Sędziszowie, Szkoła Podstawowa w Stopnicy, Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 11 w Kielcach, Gimnazjum w ZSO w Sędziszowie, Zespół Placówek Oświatowych w Zbludowicach, Samorządowe Gimnazjum w Podgajach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju,Samorządowe Gimnazjum w Pacanowie, Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, Samorządowe Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju, Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju.

WERNISAŻ W BSCKWERNISAŻ W BSCK

Wszystkie prace plastyczne i literackie charakteryzował wysoki poziom. Ilustracje i plakaty były niezwykłe, a wiersze obok pierwiastka reklamującego i edukacyjnego zawierały nutki humoru.

Jury w składzie: artysta plastyk Tamara Maj, Marzena Noga, Malwina Spirowska, artysta plastyk Mirosław Benedyktowicz, artysta plastyk Bogdan Ptak miało prawdziwy problem z wytypowaniem tych najlepszych. W efekcie zostały nagrodzone prace uczniów:

Część plastyczna:

III miejsce Wiktoria Walas Szkoła Podstawowa, Stopnica

Amelia Tarnowska
Julia Skowron Szkoła Podstawowa Nr 1, Busko-Zdrój

Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Krystyna Bondzińska, Elżbieta Juran, Dorota Kozieł –Kwaśniewska, Zenona Bonachewcz, Jolanta Sagan, Renata Moussa, Maria Dziewierz, Marzena Noga, Małgorzata Walczak, Barbara Spirowska, Grażyna Kopacz-Sowa.

Nagrody, dyplomy, podziękowania zostały wręczone podczas wernisażu. Obok uczestników, opiekunów wzięli w nim udział zaproszeni goście, w tym pani Alicja Bednarska, pan Gerard Jakubowski. Wszystkich przywitała pani Beata Borek - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju będąca jednocześnie gospodarzem imprezy.

Znakomitym akcentem był występ artystyczny zespołów muzycznych pod kierunkiem pani Edyty Maj. Młodzi artyści z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1w Busku-Zdroju, Samorządowego Gimnazjum nr 1 i Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach wykonali utwory Wojtka Belona, słynnego buskiego barda, którego imię nosi Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Wernisaż zakończył poczęstunek przygotowany przez BSCK i organizatora Konkursu.

Podczas uroczystego wernisażu były odczytane nagrodzone wiersze i hasła reklamowe w wykonaniu Karoliny Kunat kl. I „c", Magdaleny Chochołek I „c" i Alberta Kornasia kl. I „c" SG 2 w Busku-Zdroju.

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w Konkursie, a sponsorom za ufundowanie nagród.