Kompleksowy Plan Rozwoju Szkół dla Miasta i Gminy Busko-Zdrój do roku 2021

Informacja na temat postępu prac w sprawie opracowania Kompleksowego Planu Rozwoju Szkół dla Miasta i Gminy Busko-Zdrój do roku 2021

Miesiące listopad-grudzień 2015r. oraz styczeń 2016r. to czas intensywnych prac nad opracowaniem Kompleksowego Planu Rozwoju Szkół dla Miasta i Gminy Busko-Zdrój do roku 2021.

W dniach 19-24 listopada 2015r. przeprowadzono ankietyzację w placówkach oświatowych Miasta i Gminy Busko-Zdrój dotyczącą problemów i potrzeb związanych z infrastrukturą dydaktyczną i nauczaniem. Ankiety zostały rozprowadzone wśród uczniów, nauczycieli
i rodziców dzieci z placówek oświatowych. W trakcie rozprowadzania ankiet odbyto spotkania z dyrektorami i pracownikami nt. założeń Planu i kierunków rozwoju szkół
w Gminie Busko-Zdrój.

Następnie ankiety zostały opracowane przez pracowników FRDL przygotowujących Plan Rozwoju Szkół. W sumie opracowano 1351 ankiet, z tego w badaniu wzięło udział:
• 157 nauczycieli szkół prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój, czyli 51,14 proc. wszystkich nauczycieli (osób) zatrudnionych w tych szkołach;
• 31 nauczycieli przedszkoli prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój, czyli 91,17 proc. wszystkich osób zatrudnionych w tych przedszkolach;
• 602 uczniów, czyli 22,46 proc. klas szkół podstawo¬wych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Busko-Zdrój;
• 358 rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjów;
• 140 rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli prowadzonych przez Gminę
Busko-Zdrój, co w odniesieniu do łącznej liczby dzieci w tych przedszkolach daje 30,57 proc.
• 6 rodziców dzieci uczęszczających do szkół niepublicznych;
• 2 nauczycieli szkół niepublicznych;
• 7 uczniów szkół niepublicznych;
• 34 rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli niepublicznych;
• 14 nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych.

Po przeanalizowaniu ankiet okazało się, że wynikające z nich obszary problemowe związane
z rozwojem szkół na terenie Gminy Busko-Zdrój pokrywają się z obszarami problemowymi zdefiniowanymi po analizie ankiet przygotowanych przez dyrektorów placówek.

Obszary te stały się podstawą do określenia celów strategicznych, operacyjnych a następnie działań do podjęcia przez Gminę Busko-Zdrój podczas realizacji Planu.
Kolejne prace podejmowane w związku z opracowaniem Planu polegały na ostatecznym uzgadnianiu treści Planu z Zespołem ds. Kompleksowego Planu Rozwoju Szkół, a zwłaszcza planowanych działań, terminów ich realizacji oraz kosztów.

Po ostatecznym uzgodnieniu treści dokumentu, zwrócono się z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. dokumentu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach.

Aktualnie oczekuje się na wydanie opinii przez ww. instytucje.

Prezentacja planu [pdf]