Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCEPo dziesięciu latach przerwy powrócił cieszący się ogromną popularnością wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli szkół powiatu buskiego Międzyszkolny Festiwal Małych Form Artystycznych organizowany w latach 2001-2005 przez Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach we współpracy z Buskim Samorządowym Centrum Kultury pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Festiwal powrócił pod nową nazwą i w nowej odsłonie – dotychczas Anglojęzyczny, w nowej edycji poszerzył swoją formułę o inne języki obce nauczane w szkołach powiatu buskiego i od roku szkolnego 2014/2015 nosi nazwę Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE. Jak przed laty, jego celem jest rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur, a także poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe. Dodatkowo, w nowej edycji natomiast, Konkurs ma zapewnić dzieciom i młodzieży powiatu buskiego możliwość czynnego uczestnictwa w poznawaniu kultury i obyczajów krajów europejskich oraz stosowania języka obcego jako skutecznego środka porozumiewania się w społeczności Unii Europejskiej.

Patronatem honorowym Konkurs Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE objął Świętokrzyski Kurator Oświaty, Pani Małgorzata Muzoł, Burmistrz Miastai Gminy Busko-Zdrój, Pan Waldemar Sikora, Starosta Powiatu Buskiego, Pan Jerzy Kolarz oraz Wydawnictwo Językowe Egis&Express Publishing.

19 marca 2015 na deskach sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury ponad 80 małych i większych aktorów – uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu buskiego, prezentowało swoje umiejętności językowe i aktorskie. Pod opieką swoich nauczycieli przygotowali dla zgromadzonej publiczności łącznie 11 przedstawień w języku angielskim i niemieckim - 7 w kategorii szkół podstawowych i 4 w kategorii szkół gimnazjalnych. Zmagania młodych artystów oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

• Pan Tomasz Śledź - Z-ca dyrektora BSCK, główny instruktor ds. muzyki, akustyk;
    Przewodniczący Komisji Konkursowej
  • Pani Mariola Żak – Główny Specjalista ds animacji kultury BSCK;
    ekspert gry aktorskiej
  • Pan Rafał Chmielewski, Przedstawiciel Wydawnictwa Egis&Express Publishing;
    ekspert języka angielskiego
  • Pan Piotr Owsiński, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie;
    ekspert języka niemieckiego
  • Pan Łukasz Kosała, nauczyciel śpiewu i fortepianu w Prywatnym Ognisku Muzycznym w Szczucinie, organista;
    ekspert muzyczny.

Komisja oceniała m.in. zgodność prezentacji z formą i założeniami Konkursu, warsztat aktorski, poprawność językową, stroje i dekoracje, warsztat muzyczny oraz płynność i rytmiczność prezentacji.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Pawła II w Zbludowicach, którzy pod opieką Pani Małgorzaty Górewicz oraz Pani Doroty Kozieł-Kwaśniewskiej przygotowali przedstawienie pt. 'Little Red Riding Hood'. Miejsce drugie zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. 'Ugly Duckling' przygotowane pod kierunkiem Pani Anny Plewy oraz Pani Pauliny Futrzyńskiej. Kolejne, trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kołaczkowicach – uczniowie Pani Małgorzaty Lech wywalczyli je przedstawieniem pt. 'Hamlet's Halloween'.

W kategorii szkół gimnazjalnych natomiast najlepszymi okazali się uczniowie Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, którzy pod kierunkiem Pani Anity Zamożniewicz przgotowali przedstawienie pt. 'Rotkäppchen'. Kolejne, drugie miejsce Komisja Konkursowa przyznała uczniom Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach za przedstawienie pt. 'Frankenstein – Meet the Monster' przygotowane pod opieką Pani Moniki Brożek i Pani Anny Majcher. Trzecie miejsce natomiast wywalczyli uczniowie Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju za 'Schneewittchen' wg bajki Braci Grimm.

W gronie fundatorów Konkursu, dzięki którym Organizatorzy mogli wręczyć uczniom nagrody główne oraz indywidualne, znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Pan Waldemar Sikora, Pani Anna Karwat, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju, Pan Wojciech Legawiec, Prezes Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. oraz Wydawnictwo Egis&Express Publishing.

Za współpracę przy organizacji uroczystości Organizatorzy dziękują instytucjom, które nadały Konkursowi właściwą rangę poprzez objęcie go Patronatem Honorowym, w/w sponsorom, gościom honorowym - Panu Burmistrzowi Henrykowi Radoszowi, Panu Gerardowi Jakubowskiemu, Rzecznikowi Prasowemu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., Panu Robertowi Dąbalowi, Dyrektorowi Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i jego współpracownikom oraz Portalowi Regionalnemu www.busko.com.pl w osobie Pana Marka Ciszewskiego i Pani Mileny Bilewskiej.

Największe jednak podziękowania Organizatorzy kierują pod adresem uczniów biorących udział w Konkursie i ich nauczycieli oraz rodziców – za wysiłek i trud włożony w przygotowanie tak fantastycznych występów, które bez wątpienia stały się okazją do wspólnej twórczej zabawy formami artystycznego wyrazu w językach obcych.

Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE
Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE Pro Arte – JĘZYK OBCY W SZTUCE

Anna Majcher