Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Pod patronatem Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy Ambasadzie Szwajcarii 9 czerwca 2016 r. odbyła się konferencja pn. „Inwestycje w odnawialne źródła szansą zrównoważonego rozwoju regionów Polski".

Konferencja solarna w Krakowie Konferencja solarna w Krakowie

Konferencję rozpoczęto pokazem filmu przedstawiającym projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii zrealizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dyskutowano m.in. o wpływie domowych instalacji grzewczych na stan powietrza w regionie oraz o wsparciu gmin i powiatów dla mieszkańców w zastępowaniu konwencjonalnych źródeł energii źródłami odnawialnym.

W dyskusji panelowej przykłady poruszanych zagadnień odnoszone były m.in. do Buska-Zdroju, Mszany Dolnej, Suchej Beskidzkiej, Niepołomic. W części panelowej wypowiadali się przedstawiciele lokalnych samorządów. W imieniu Buska-Zdroju głos zabrali Tomasz Mierzwa zastępca burmistrza ds. inwestycji oraz Anna Przyborowska-Ryś zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Strategicznego Inwestycji i Drogownictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

Poruszono kwestię efektów ekonomicznych i środowiskowych montażu solarów oraz kampanii edukacyjnej w zakresie odnawialnych źródeł energii jako przykładu włączania lokalnych społeczności w działania na rzecz ochrony środowiska. Rozmawiano o wyzwaniach przed którymi stanęły instytucje realizujące projekty solarne.

Łącznie na terenie 53 gmin zainstalowanych zostanie ponad 21 000 systemów solarnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w prywatnych budynkach mieszkalnych i 160 w budynkach użyteczności publicznej o powierzchni około 123 000 m2 oraz 101 instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej o łącznej mocy około 2 700 kWp i powierzchni 17 000 m2. Szwajcarskie dofinansowanie wyniosło 45-85 proc. wartości projektów, a wkład własny mieszkańców nie przekroczył 30 proc. całkowitych kosztów inwestycji. Zakładana redukcja emisji zanieczyszczeń to około 30 tysięcy ton/rok.

Opr. EHR