razem bezpieczniej

Pieniądze na poprawę bezpieczeństwaGmina Busko-Zdrój pozyskała dofinasowanie na realizację we wszystkich gminnych, publicznych szkołach podstawowych projektu pt.: „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój” w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (edycja 2022 r.).

Dnia 18 października 2022 r. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora wraz ze Skarbnikiem Miasta i Gminy Busko-Zdrój Arturem Tokarzem podpisali w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Porozumienie dotyczące dofinansowania projektu. Wzięli również udział w konferencji prasowej z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz włodarzy miast i gmin wraz ze skarbnikami jednostek.

– To kolejna edycja programu bardzo dobrze rozumianego i odbieranego, otwartego zarówno dla samorządów, jak i organizacji pozarządowych. Dotychczas do województwa świętokrzyskiego wpłynęło w jego ramach ponad 3 miliony złotych. Program ma na celu podniesienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa – powiedział wojewoda podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim. – Jeżeli rząd przeznaczył w tym roku na „Razem bezpieczniej” 12 milionów, a my bierzemy z tego niemal milion – to świadczy o jednym: potrafimy dobrze składać wnioski i dobrze identyfikować potrzeby – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Projekt zakłada komplementarne działania na rzecz mieszkańców Gminy Busko-Zdrój a zwłaszcza uczniów szkół podstawowych, obejmujące:

• rozbudowę systemu monitoringu miejskiego poprzez zakup i montaż 6 kamer zainstalowanych w trzech punktach w Busku-Zdroju w miejscach bardzo uczęszczanych przez mieszkańców, kuracjuszy i turystów;
  • przeprowadzanie warsztatów z pierwszej pomocy „Bezpieczni w przestrzeni publicznej”. W każdej szkole zostaną przeprowadzone warsztaty dla wszystkich uczniów kl. VIII. Celem warsztatów jest zaznajomienie uczniów z ytuacjami zagrożenia życia i zdrowia w sytuacjach codziennych oraz przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy;
  • każda publiczna szkoła podstawowa otrzyma torbę medyczną z wyposażeniem w środki pierwszej pomocy;
  • przeprowadzenie pogadanek dotyczących zasad bezpieczeństwa i zachowania się na drodze oraz przekazanie do użytku codziennego odblasku dla każdego ucznia.
  • Konkurs „Bezpieczni w przestrzeni publicznej” – konkurs dla wszystkich chętnych uczniów z klas I-III (konkurs plastyczny) oraz dla uczniów z klas IV-VII (konkurs plastyczny w formie plakatu). Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

Źródło fotografii: https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/22686,Pieniadze-na-poprawe-bezpieczenstwa.html?search=4626125894