Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Efekty działań Gminy Busko-Zdrój i KZC „Ponidzie” na rzecz mieszkańcówMinął właśnie pierwszy rok eksploatacji zmodernizowanych systemów ciepłowniczych w Busku-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej, zrealizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W ramach tego zadania, wartego ok. 7 mln zł brutto, wybudowano: 4 km wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej z telemetrią, 24 indywidualne węzły cieplne, 2 nowe kominy, 2 układy falowników, 12 nowych podłączeń do odbiorców ciepła oraz zlikwidowano 4 niskoemisyjne kotłownie węglowe w centrum Buska-Zdroju.

W wyniku tych działań nastąpiło: zmniejszenie strat na przesyle, zmniejszenie awaryjności sieci i urządzeń ciepłowniczych, zwiększenie sprzedaży ciepła poprzez nowe podłączenia i wykorzystanie mocy zainstalowanej w centralnym źródle ciepła, zcentralizowanie źródeł produkcji ciepła i ograniczenie kosztów rozproszenia obiektów, zmniejszenie emisji spalin do powietrza w centrum miasta uzdrowiskowego oraz pokazały się wyraźne oszczędności energii elektrycznej na zmodernizowanych obiektach.

Szczegółowa analiza dowiodła, że przy produkcji porównywalnej ilości ciepłej wody, zużycie energii przez mieszkańców bloków na os. Sikorskiego i Świerczewskiego, wyposażonych w indywidualne węzły 2- funkcyjne, spadło średnio o ponad 20%, co jest równoznaczne z obniżeniem opłat dla tych budynków.

Efekty działań Gminy Busko-Zdrój i KZC „Ponidzie” na rzecz mieszkańcówW 2015 roku Komunalny Związek Ciepłownictwa zrealizował 14 nowych zadań inwestycyjnych, z własnych środków budżetowych jednostki. Najważniejszym zadaniem było osiągnięcie wymaganych od 1 stycznia 2016 roku rygorów w zakresie odpylania. Dopuszczalne stężenie pyłów ograniczono w obowiązujących przepisach z 700 do 200 mg/m3 spalin z węgla kamiennego. Na kotłowni os. Sikorskiego, podlegającej takim wymogom, wskaźnik ten został osiągnięty.

Ważnym celem KZC „Ponidzie" jest zwiększenie sprzedaży i obniżenie kosztów, dlatego podłączono do sieci 4 nowych odbiorców ciepła o łącznej mocy zamówionej ponad 1,2 MW oraz wybudowano około 0,5 km nowej sieci preizolowanej.

Przy kotłowni na os. Piłsudskiego dokonano wymiany 2 wyeksploatowanych kominów z wykorzystaniem kominów pozostałych po kotłowni kontenerowej. W celu obniżenia kosztów produkcji ciepłej wody na „Górce" wykonano nowe przyłącze preizolowane, a dalsze prace modernizacyjne wykonane zostaną w najbliższym czasie, co powinno dać wymierne efekty w postaci obniżenia kosztów produkcji, a tym samym opłat dla odbiorców ciepłej wody.

KZC „Ponidzie" realizuje kolejne inwestycje, polegające na montażu przetwornic częstotliwości (falowniki) na dużych jednostkach pompowych i wentylatorowych, ograniczając do 40% zużycie energii elektrycznej. Rozpoczęto także modernizację automatyki kotłów na kotłowni osiedlowej w zakresie optymalizacji procesów spalania. W 2016 roku, na ten cel KZC zaplanowało w projekcie budżetu ponad 300 tys. zł. Te wszystkie działania zmierzają do osiągnięcia ważnego celu - zwiększenia efektywności energetycznej, co pozwoli utrzymać na niskim poziomie koszty eksploatacji urządzeń i produkcji ciepła.

Komunalny Związek Ciepłownictwa „Ponidzie" w Busku-Zdroju 1 września 2015 roku, wprowadził do stosowania, zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki w Katowicach, XII taryfę dla ciepła, zmniejszoną średnio o 0,21%. Dotychczasowe ceny i stawki opłat, obowiązujące od marca 2013 roku pozostały na niezmienionym poziomie.