Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

363 uczniów ostatnich klas szkół średnich uczestniczyło w ankiecie przeprowadzonej przez Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój na potrzeby projektu do Programu „ROZWÓJ LOKALNY” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Badanie on-line prowadzono w lutym 2020 r. Zawierało ono 23 pytania dotyczące planów zawodowych i edukacyjnych oraz opinii na temat atrakcyjności miasta Busko-Zdrój jako miejsca do życia.

Jak wynika z badania młodzi uznają Busko-Zdrój za atrakcyjne miejsce do życia ze względu na jego społeczny i kulturowy klimat. Mają świadomość własnej roli w budowaniu przyszłości miasta. Postrzegają również Busko-Zdrój jako miejsce dobre do życia i rozwoju głównie dla osób starszych.

Respondenci słabo ocenili sytuację na rynku pracy, uznając ją za niedostateczną, mimo iż stopa bezrobocia w Busku-Zdroju nie jest wysoka. Sam proces wyludniania miasta jest wg nich efektem wyjazdu młodych ludzi do większych ośrodków akademickich w celu kształcenia i poszukiwania lepszych zarobków. Buska młodzież ceni sobie więzi rodzinne i gdyby pojawiła się możliwość, jaką dają miejsca pracy oraz godne wynagrodzenie chętnie pozostałaby w rodzinnym mieście. Dodatkowo młodzi ludzie mają chęć podejmowania własnej działalności gospodarczej, która nie zawsze jest kontynuacją rodzinnego biznesu.

Słabym ogniwem są połączenia komunikacyjne w mieście, zarówno wewnątrz jak i z otoczeniem zewnętrznym. Młodzi ludzie zauważają również brak lub niedostateczną liczbę miejsc parkingowych.

Większość badanych wskazywała na potrzebę poszerzenia oferty rekreacyjnej i sportowej, poprzez rozwój infrastruktury technicznej oraz wprowadzenie większej liczby imprez kulturalnych. Wskazywano również na potrzebę zwiększenie promocji Buska-Zdroju. Ankieta potwierdza, iż młodzi ludzie podążają za modą panującą w dużych miastach i najchętniej spędzają wolny czas na zakupach i w galeriach handlowych. Z drugiej strony młodzi busczanie chętnie spędzają czas w ruchu: na wycieczkach, uczestnicząc w wydarzeniach sportowych lub kulturalnych, korzystają z kina, pubu, restauracji. Duża liczba osób wskazuje również jako kierunek dalszego rozwoju utworzenie strefy biznesu oraz przyciąganie inwestorów zewnętrznych.

Respondenci wysoko ocenili stan środowiska naturalnego oraz walory turystyczno-krajobrazowe naszej gminy. Busko ich oczami postrzegane jest jako miasto czyste, zielone, dom rodzinny, gdzie nawiązali wiele cennych znajomości.
Wnioski z badania zostaną wykorzystane do podjęcia decyzji dotyczących przyszłości miasta oraz pozwolą lepiej dostosować politykę miejską do potrzeb mieszkańców, a w szczególności ludzi młodych.