W dniach 09, 21 oraz 22 września 2020 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Busko-Zdrój obradował Zespół Oceniający Przedsięwzięcia złożone przez mieszkańców Buska-Zdroju na potrzeby Programu „ROZWÓJ LOKALNY” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu Oceniającego tj. przedstawiciele Zespołu Roboczego i Zespołu Sterującego, posiadający wiedzę i doświadczenie zapewniające prawidłową ocenę propozycji pomysłów przedsięwzięć, powołani Dyspozycją Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój z dnia 03.09.2020 r. w składzie: Michał Maroński, Tomasz Mierzwa, Dorota Sroka, Anna Makowska, Bożena Twaróg, Anna Garlej oraz doradczo Waldemar Sikora, Anna Przyborowska-Ryś, Aneta Cieślak, Łukasz Strutyński i Paweł Walczyszyn.

Zespół oceniający podczas pracy. Od strony lewej: Anna Przyborowska-Ryś, Tomasz Mierzwa, Anna Makowska, Michał Maroński, Łukasz Strutyński - on-line, Dorota Sroka, Aneta Cieślak. Ocena pomysłów złożonych przez mieszkańców. Od lewej: Aneta Cieślak, Waldemar Sikora, Bożena Twaróg, Anna Przyborowska-Ryś, Anna Makowska.

Zainteresowanie naborem pomysłów było bardzo duże. Do Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój do dnia 31.08.2020 r., a więc w terminie naboru wpłynęło ponad 100 pomysłów. Komisja oceniła pod względem formalnym złożone formularze. Złożone propozycje są zgodne z celami rozwoju Miasta Busko-Zdrój. Odrzucono jedynie te, które nie zostały złożone w trybie określonym Regulaminem.

W obecnym czasie trwa ocena merytoryczna pomysłów i przypisywane ich do poszczególnych obszarów i wymiarów wskazanych w Regulaminie programu „Rozwój Lokalny”. Każdy ze złożonych pomysłów jest rozpatrywany pod kątem zgodności z następującymi kryteriami:

• Istotności problemów, na które odpowiada pomysł przedsięwzięcia. Zespół ocenia czy pomysł przedsięwzięcia oddziałuje na różne grupy interesariuszy oraz czy wskazuje rozwiązania problemów i wyzwań najistotniejszych z punktu widzenia realizacji celów rozwoju miasta;
  • Realności, adekwatności, konstruktywności. Zespół oceniający weryfikuje, czy pomysł wskazuje jakie zasoby (ludzkie, materialne, finansowe, technologiczne, niematerialne) są możliwe do pozyskania oraz jakie sposoby działania/ partnerstwa zwiększają szanse na wprowadzenie pomysłu w życie oraz czy zadanie jest realne do wykonania;
  • Wykorzystania aktywności społecznej. Oceniana jest skuteczna realizacja pomysłu, która bazuje na inicjatywie i zaangażowaniu mieszkańców, partnerstwie społecznym lub instytucjonalnym i jest ukierunkowana na tworzenie trwałych, efektywnych relacji społecznych i gospodarczych;
  • Innowacyjności. Oceniane jest, czy pomysł stanowi potencjał do tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań; tworzenia unikatowej oferty dla społeczności;
  • Spełniania warunków dostępności. Zespół oceniający weryfikuje, czy pomysł powinien spełniać wymogi dostępności tj. obejmuje działania uwzględniając potrzeby różnych grup społecznych w tym osób niepełnosprawnych np. likwidacja barier architektonicznych;
  • Zagadnień horyzontalnych. Oceniana jest zgodność z zasadami:
    • Równości szans kobiet i mężczyzn;
    • Niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną,
    • Zrównoważonego rozwoju.

Po zakończonym etapie oceny merytorycznej zostanie utworzona lista rankingowa, a w oparciu o zgłoszone pomysły zespół miejski stworzy kompleksową i spójną logicznie wiązkę przedsięwzięć do projektu. Jednakże ilość pomysłów oraz złożoność procesu oceny, wpływa na wydłużenie całej procedury.

Praca Zespołu oceniającego. Od lewej: Waldemar Sikora, Michał Maroński, Tomasz Mierzwa, Anna Przyborowska-Ryś, Aneta Cieślak.  Praca Zespołu oceniającego. Od lewej: Tomasz Mierzwa, Anna Przyborowska-Ryś, Aneta Cieślak, Dorota Sroka, Bożena Twaróg, Michał Maroński.

Złożone przez Państwa pomysły są bardzo ciekawe, bardzo dziękujemy za wszystkie propozycje, które wpłynęły do Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, za zainteresowanie naborem i zaangażowanie. Z uwagi na określony budżet projektu finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 nie wszystkie pomysły zostaną włączone do jego podstawowego zakresu.

Pomysły te zostaną uwzględnione jako działania uzupełniające oraz wykorzystane przy tworzeniu innych projektów.