Zgodnie z art. 269 ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1087 ze zm.) wprowadzona została opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 % powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Art. 298 pkt 2 w/w ustawy wskazuje podmioty obowiązane do ponoszenia przedmiotowej opłaty, a mianowicie osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, które na skutek wykonywania robót i obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia tej retencji.
Zgodnie z art. 270 ust. 7 ustawy Prawo wodne, wysokość w/w opłaty zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej, a oblicza się ją na podstawie art. 272 ust. 8 w/w ustawy, jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach. Wysokość jednostkowych stawek za usługi wodne reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 2023 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (Dz.U. z 2023 r. , poz. 2471).
Wpływy z opłat z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji terenowej w 90% Gmina przekazuje do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie a pozostałe 10% zasila budżet Gminy.
Zgodnie z art. 552 ust. 2b pkt 2 ustawy Prawo wodne, Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne, składają oświadczenia za poszczególne kwartały Burmistrzowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału, z tym że oświadczenia za IV kwartał 2026 r. podmioty korzystające z usług wodnych składają w terminie do 14 stycznia 2027 r.
Złożone oświadczenie umożliwi Burmistrzowi przekazanie pisemnej informacji o wysokości opłaty do składającego oświadczenie. Płatność powinna nastąpić w terminie 14 dni od daty otrzymania informacji, na wskazany przez Urząd rachunek bankowy.
Aktualny wzór oświadczenia dostępny jest w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz w formie papierowej w Biurze Obsługi Interesanta przy al. Mickiewicza 10 oraz przy ul. Różanej 2 w Busku-Zdroju.
Zwracamy się o dopełnienie obowiązku terminowego składania oświadczeń przez podmioty z terenu Gminy Busko-Zdrój, których dotyczy obowiązek ponoszenia w/wym. opłaty.
Oświadczenie podmiotu obowiązanego do ponoszenia opłaty za usługi wodne z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji terenowej [ pdf ] [ docx ].