Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

Busko-Zdrój, dnia 24.03.2016 r.

Znak: GKN. 6810.4.6.2016

DECYZJA

Na podstawie art. 8 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 29.06.1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych ( Dz. U. z 1963 r. Nr 28 poz. 169 ze zm.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2016 r. poz. 23),

orzekam

Uznać działki gruntu położone w miejscowości Pęczelice gm. Busko-Zdrój oznaczone w ewidencji gruntów numerami 327 i 489 o łącznej powierzchni 0.70 ha za mienie gminne.

Decyzja niniejsza podlega podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w sołectwie Pęczelice oraz ogłasza się ją poprzez wywieszenie przez okres 14 dni w Urzędzie Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju, a także zamieszcza się ją w Biuletynie Informacji Publicznej gminy i powiatu oraz w prasie lokalnej.

Uzasadnienie

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 i 3 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych za mienie gromadzkie można uznać jedynie te nieruchomości rolne, leśne i obszary wodne położone na terenach wiejskich, które stanowią mienie gromadzkie w rozumieniu przepisów o zarządzie takim mieniem, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, były faktycznie użytkowane wspólnie przez mieszkańców wsi. Z przepisu tego wynika, że definicji mienia gromadzkiego, którego dotyczy ustawa, należy poszukiwać w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1962 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. z 1962 r. Nr 64, poz. 303 ze zm.). W rozporządzeniu tym w § 1 znajduje się legalna definicja zarówno mienia gromadzkiego, jak i dawnych gromad. Zgodnie z nią przez użyte w rozporządzeniu określenie mienie gromadzkie rozumieć należy mienie, które do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego i o powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe, a przez dawne gromady rozumieć należy gromady istniejące do dnia wejścia w życie wskazanej ustawy z dnia 25 września 1954 roku.
W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy a w szczególności przesłany przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój protokół z rozprawy administracyjnej oraz zaświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój z dnia 07.03.2016 r. znak: GKNŚR.6825.1.1.2016 ustalono co następuje ;

• działki nr 327 o pow. 0,55 ha i nr 489 o pow. 0,15 ha to działki użyteczności publicznej, z których mieszkańcy wsi Pęczelice korzystają od najdawniejszych lat. Działka nr 327 wykorzystywana była przez mieszkańców wsi jako źródło do czerpania wody. Początkowo działka ta z wybudowaną na niej studnią należała do dworu a po parcelacji stała się ogólno wiejska. Mieszkańcy czerpali wodę ze studni do czasu wybudowania wodociągu wiejskiego, niemniej jednak działka nadal ma charakter publiczny, ogólnospołeczny. Na działce nr 327 zwanej potocznie jako „skałki" mieszkańcy Pęczelic od najdawniejszych lat wypasali bydło.

Działki te miały i nadal mają charakter użyteczności publicznej, od najdawniejszych lat służą ogółowi mieszkańców wsi. Z materiałów zgromadzonych przez tutejszy organ wynika, iż przedmiotowe działki w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 29.06.1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 28 poz. 169 ze zm.) stanowiły mienie gromadzkie.

Przed wydaniem decyzji o uznanie za mienie gminne przedmiotowych działek, zawiadomieni zostali zgodnie z art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego Sołtys miejscowości Pęczelice i Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, uwag żadnych nie wniesiono.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia postanowiono orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.

Od decyzji niniejszej przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Świętokrzyskiego w Kielcach za moim pośrednictwem w terminie 14 dni, licząc od pierwszego dnia po upływie terminu jej podania do publicznej wiadomości.

Dokument źródłowy do pobrania [pdf].