Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

Przeglądarka FierFox Przeglądarka Google Chrome Przeglądarka Opera Przeglądarka Internet Explorera Przeglądarka Safari
Kategoria

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r., poz. 1566 ze zm.). Art.269 ustawy wprowadza opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 % powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Art. 298 pkt 2 ustawy wskazuje podmioty obowiązane do ponoszenia przedmiotowej opłaty, a mianowicie:

osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

które na skutek wykonywania robót lub obiektów mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej doprowadziły do zmniejszenia tej retencji.

Zgodnie z art. 270 ust. 7 ustawy, wysokość opłaty za w/w usługę wodną zależy odpowiednio od wielkości powierzchni uszczelnionej, rozumianej jako powierzchnia zabudowana wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej oraz zastosowania kompensacji retencyjnej, a jej wysokość ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach na podstawie art. 272 ust. 8.

Wpływy z opłat z tytułu zmniejszania naturalnej retencji stanowią w 90% przychód Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a w 10% dochód budżetu gminy.

W związku z powyższym, władający nieruchomościami o powierzchni powyżej 3500 m2, które zostały zabudowane w sposób trwały co najmniej w 70 % zgodnie z art. 552 ust. 2b pkt 2 ustawy zobowiązani są do składania oświadczeń za poszczególne kwartały Burmistrzowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Oświadczenia zgodne ze wzorem zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału.

Oświadczenie dostępne jest w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz w formie papierowej w Biurze Obsługi Interesanta - pokój nr 3 i w pokoju nr 8.

Złożone oświadczenia umożliwią Burmistrzowi, jako organowi ustawowo wyznaczonemu do ustalenia i przekazania wysokości opłaty w formie informacji (art.272 ust. 22 ustawy Prawo wodne) obliczenia tej opłaty w sposób wykluczający pomyłki prowadzące do reklamacji, które nie wstrzymują wykonania obowiązku przez podmiot w zakresie poniesienia opłaty.

Ogłoszenie [ pdf ].  
Oświadczenie [ pdf ].